Experience of living together in İstanbul social interaction among various religious groups
İstanbul?da bir arada yaşama tecrübesi çeşitli dini gurupların sosyal etkileşimi
- Tez No: 278688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, İstanbul'da yaşayan farklı dini grupların bir arada yaşama tecrübesini ele almaktadır. Tezde Balat ve Moda'da ikamet eden farklı dini gruplara ait kişilerle yaptığım röportajlar doğrultusunda Balat ve Moda'da soyut ve somut mekanda sosyal ilişkilerin nasıl şekillendirildiği incelenmektedir. Bir arada yaşama tecrübesi, mekanın içindeki sosyal ilişkilerle şekillenebileceği gibi, bu mekanın fizikselliği üzerinden de şekillenebilir. Bu tez de Foucault'nun heterotopya ve Baudrillard'ın simulakrum kavramları doğrultusunda, bir arada yaşama tecrübesini fiziksel mekanın içinde karşılıklı konumlanmış yapılar ve insanlar doğrultusunda ele almaktadır. Sonuç olarak bu tecrübenin bireylerin kendi kimliklerini oluşturmadaki etkisi incelenecektir. Ayrıca Miniaturk de karşılıklı konumlandırılmış yapılar doğrultusunda bir arada yaşamayı örneklendirmek üzere ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the experience of various religious groups living together in Istanbul. Listen to the life stories of inhabitants; I will look into social relations in abstract and physical space of Balat and Moda. I came to realize that as well as social relations in space, physicality of space in and of itself can be the foundation of coexistence. Based on the Foucault?s concept of heterotopia and Baudrillard?s notion of simulacrum, I will take coexistence into consideration in and through the situatedness of physical structures in space and the situated agents within that space. I will examine how interviewees? identities are constructed by their relation to space as they coexist with it socially and physically. Also, Miniaturk will be analyzed as an example of coexistence of situated vis a vis physical structures.