Albania's performance on civil and political rights since its membership in the Council of Europe
Arnavutluğun Avrupa Konseyine üyelikten sonraki sivil ve politik haklar için çabalar
- Tez No: 278697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAL ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez Arnavutlukdaki sivil ve politik hakların Avrupa Konseyi ile bağlantılarını açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Arnavutluk, yıllarca birçok farklı insan hakları ihlali yaşamış ve bu ihlaller özellikle sivil ve politik haklar konusunda ortaya çıkmıştır. Yıllarca komünist rejim kurbanı olan Arnavutlar ardından da yıllarca hükümetin suistimaline maruz kalmışlardır. Buna ek olarak bu tez Avrupa Konseyi'nin Arnavutluk'daki insan haklarına verdiği katkıları değerlendirmeyi hedeflemektedir. Konsey 1995'ten bu yana Arnavutluk'taki problemlere karşı nasıl bir tutum sergilemiştir? Arnavutluk devleti ve Arnavutlar Avrupa Konseyi üyeliğini nasıl bulmuşlardır?Bu tür sorular bu tezde ele alınacak temel sorulardandır. Fakat çalışmadaki temel amaç, Avrupa Konseyi'nin Arnavutluk'taki sivil ve politik manadaki insan hakları ihlallerinin azaltılmasına ne ölçüde katkı sağladığıdır. Burada Avrupa Konseyi politikalarının vazgeçilmez bir öneme sahip olduğu özellikle vurgulanmaktadır. Bu yüzden,bu tezde Arnavutluk ve Avrupa Konseyi ilişkilerinin yakın tarihi ve bugünü özellikle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to present civil and political rights in Albania in relation to the Council of Europe. Albania is a country which has suffered many kinds of human rights violations, particularly civil and political rights violations. Albanians have been victims of communism and later victims of abuses by government for many years. In addition, this thesis also aims to evaluate the contribution given by the Council of Europe to Albania in the field of human rights. How did the Council react towards problems in Albania since 1995? How did the Albanian government and Albanian people find the membership in the Council of Europe? These are some of the main questions that will be raised in this thesis. But the key point of this study is to provide a detailed analysis on the subject of how the Council of Europe changed the shape of civil and political rights violations since Albanian membership in the Council. I emphasize that Council of Europe?s policy in this period is still of indisputable importance. Therefore, I have in this thesis tried to understand the relationship between Albania and the Council of Europe in previous years and today.