The time aspect and cultural memory in Seamus Heaney's and Tony Harrison's poetry
Seamus Heaney ve Tony Harrison?un şiirlerinde zaman ve kültürel hafıza
  1. Tez No: 278702
  2. Yazar: İLKER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VERENA DORİS LASCHİNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez Seamus Heaney ve Tony Harrison'un şiirlerindeki zaman mefhumunu ve kültürel hafızayı incelemeyi amaçlamaktadır. Tez giriş ve sonuç kısmı hariç 3 bölümden oluşmaktadır. Ilk bölüm bireysel hafıza ve kültürel hafıza gibi kavramları açıklamaktadır. Bu konu üzerinde hatırı sayılır çalışma yapmış bazı akademisyenleri referans alarak kültürel hafızayı değişik yönlerden incelemekte ve bireysel hafıza ile ilişkisini açıklamaktadır. Bunun yanında kültürel hafızanın taşıyıcılarını ele almaktadır. İkinci bölüm Seamus Heaney'in şiirlerindeki geniş zaman mefhumunu ve Heaney'in şiirlerinde kültürel hafızayı ne şekilde yansıttığını ele almaktadır. Heaney'e ait bazı şiirler konuyu pekiştirme adına teze dahil edilecektir. Üçüncü bölüm Tony Harrison'un şiirlerindeki kısıtlı zaman mefhumu ve bazı şiirlerine atıfta bulunularak Harrison'un kültürel hafızayı şiirlerinde nasıl yansıttığını açıklamaktadır. Sonuç bölümü Seamus Heaney ve Tony Harrison'un şiirlerindeki zaman mefhumunu ve kültürel hafızanın bu iki şair tarafından nasıl işlendiğini benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the time aspects and cultural memory in Seamus Heaney?s and Tony Harrison?s poetry. The thesis consists of three chapters apart from the Introduction and Conclusion. The first chapter explains concepts such as individual memory and cultural memory. It explores cultural memory within different perspectives with reference to various scholars working in this field, and explains its relationship with individual memory. It also touches on conveyers of cultural memory through its various constituents. The second chapter explores the large time aspect in Seamus Heaney?s poetry and illustrates how he reflects cultural memory in his poetry. Some specific poems will be given as reference to elaborate the topic. The third chapter explains the limited time aspect in Tony Harrison?s poetry and how cultural memory is explored in his poetry, with reference to some of his poems. The conclusion part of the thesis compares and contrasts the similarities and differences in Seamus Heaney?s and Tony Harrison?s poetry in terms of the time aspects used in their poetry in dealing with cultural memory, and how these poets explore cultural memory.