The notion of identity in the works of Shafak
Elif Şafak'ın eserlerinde kimlik kavramı
  1. Tez No: 278706
  2. Yazar: PINAR KARARTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WİSAM MANSOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Elif Şafak'ın romanlarının ana unsurlarından olan kimlik ve kimlik çeşitliliğinin yazarın eserlerinde ne şekilde ele alındığını incelemektedir. Ayrıca milliyet, din, kültür alanlarında kimlik kavramı irdelenmekte, geçmişten günümüze bu kavramların kimler tarafından nasıl ele alındığı, nasıl tanımlandığı, postmodern çağda ne anlam ifade ettiği konusu da incelenmektedir. Şafak'ın kişisel altyapısı, çocukluğundan itibaren dünyanın çok farklı ülkelerini görme ve oralarda yaşama şansı elde etmesi çok kültürlülüğü tanıma ve tanımlama konusunda yazara büyük katkı sağlamıştır. Bu çalışmamda açıklandığı gibi, Şafak kimlik kavramını tarih, yer, ve dil gibi unsurların da etkisinde sürekli şekillenen, değişen, ve kimi zaman kişisel tercihlerle seçilen bir etiket gibi algılar. Romanları her ne kadar farklı kimlikler ve farklılıklar üzerine kurgulansa da yazarın amacı bu faklılıkları ortak bir paydada buluşturmak, kimlikler ve kültürler arası çatışmaları sulhe kavuşturmaktır. Bu amaç zaman zaman yazarı gerçekçilikten uzaklaştırsa da güçlü tasvirleri, kimlik konusundaki esnek bakış açısıyla Şafak Türk Edebiyatının dünya vitrinine çıkardığı sayılı romancılar arasındaki yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Elif Shafak?s narrative offers a great deal of material on multiculturalism and shifting identities of culture, religion, and nationality. She depicts the individual of the global world with her characters who lack boundaries of culture, religion, gender, and nationality. This work deals with the notion of identity on various levels-nationality, culture, religion- beside the factors that shape identity such as history, language, or place in the novels of Shafak.Beside her readerly and entertaining style, Shafak draws a picture of ?modern Turkey? and a ?peaceful world?, with dwellers of various types living together despite innumerable differences. Identity is dynamic, both taken and given, constructed and reconstructed, in Shafak?s works; besides, there never are rigid borders between different ways of identification. Shafak?s faith in the possibility of compromise in any condition; however, diminishes the extent of her objectivity in her fiction. Still this study indicates that Shafak comes out to be one of the most prominent writers of Turkish Literature introduced to the world stage for her lively descriptions, magic realism, and particularly for her success to observe identity interactions and shifts in the postmodern age.All the work is to demonstrate how flexible Shafak handles the notion of identity with an immense effect of her cultural background.