The notion and use of space in the curatorial works of Başak Şenova
Başak Şenova'nın küratöryel çalışmalarında mekanı algılayışı ve kullanışı
  1. Tez No: 821240
  2. Yazar: GÖZDE SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mekân veya yer, çeşitli yaklaşımlarca farklı ele alınmakla beraber geniş bir çerçeve ile 'insanı çevreden belli bir ölçüde ayıran ve içinde eylemlerini sürdürmesine elverişli olan boşluk' ve 'sınırları gözlemci tarafından algılanabilen uzay parçası' olarak tanımlanabilir. Bu tez çalışmasında insanın mekân algısının küratörlükte nasıl bir kavram haline geldiği ve tarih boyunca sanat eserlerinin korunmasından sunulmasına kadar mekân kullanımının hangi evrelerden geçtiği ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde küratörlükte mekân kullanımı, mekân kavramı ve mekân tarihine değinilmiş, daha sonra sergiler için tarihte önemli bir kırılma noktası olan 'Beyaz Küp' öncesi ve sonrasındaki sergi mekânları incelenmiş ve mekân algısını etkileyen faktörler işlenmiştir. Halka açık sergi alanlarının 18. yüzyıldan günümüze kadar geçirdiği salondan Beyaz Küp'e ve açık alanlara kadar uzanan değişimi ve 19. yüzyıl'ın baskın sergi biçimi olan salon sergilerinde mekân kullanımına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, bu tez çalışmasının hazırlanmasına esin kaynağı olan Başak Şenova'nın mekânı tasarlayışı ve mekân algısının ön planda olduğu işleri incelenmiştir. Başak Şenova bir küratör ve tasarımcıdır. Tasarımcı kimliğinin en baskın olduğu sergilerden örnekler verilerek izleyicinin mekân algısını nasıl tasarladığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Space or place, despite being approached differently by various methods, can be broadly defined as 'the void that separates humans from the environment to a certain extent and enables them to carry out their actions within it' and 'a part of space whose boundaries can be perceived by the observer'. The first part of the study discusses the use of space in curation, the concept and the history of space. Then, the exhibition spaces before and after the 'White Cube', which is a crucial turning point in history for exhibitions, are examined and the factors that affect the perception of space have been discussed. The transformation of public exhibition spaces from the salon of the 18th century to the white cube and open spaces, as well as the use of space in salon exhibitions, which were the dominant exhibition format in the 19th century, have been discussed. The second part of this study focuses on the examination of the works of Başak Şenova, a curator and designer, who was the main source of inspiration for this thesis, with a particular emphasis on her space design and perception. By showcasing exhibitions where her designer identity takes prominence, the study delves into how Şenova designs the audience's perception of space.