Türk Hukukunda sosyal devlet ilkesi
Social state principle in Turkish Law
  1. Tez No: 278732
  2. Yazar: AKIN ONUR AKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sosyal Devlet İlkesi kavramının, siyasi ve ekonomik oluşumlar neticesinde toplum yapısını etkilemesi sonucu Anayasalarda güvence altına alınması ve 1961 Türk Anayasasını da etkileyerek literatüre geçmesinin özünde insan yığınlarının siyasi politikalara yaklaşımının etkisi görülmektedir. Bu durum insan hakları ve sosyal haklar kavramlarının tarihsel süreçte ortaya çıkışından başlayarak toplumları etkisi altına almış bulunan 1789 Fransız İhtilalinin eşitlikçi ve özgürlükçü bakışıyla Dünyaya yayılması ile siyasi iktidarları da etkilemiştir. Sanayi devrimi artık insanın insan olarak değerinin anlaşılmış olup üstüne, sosyal yapının devlet erkiyle korunması hususunu meydana getirmiştir. Sosyal devlet sistemi oluşumunda liberal politikaların getirmiş olduğu bireysellik ve özgürlük kavramlarıyla çelişmiş, sosyal düzenin anayasal düzlemde korunması gerekliliğini 1929 ekonomik buhranının tüm siyasi güçleri etkilemesi ile rejimlerin sosyal devlet yanlısı oluşuna etki etmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları artık güçsüz düşmüş halk yığınlarının çeşitli devlet politikaları yoluyla refah düzeylerinin yükseltilmesi amaçlanmış olup bu da Sosyal Devlet İlkesinin anayasal güvence olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Sosyal Devletin oluşumu artık tüm toplum bireylerini eşit nitelikte geliştirmeye, ekonomik anlamda güçsüzlerin korunmasına, genele göre yardıma muhtaç olanların devlet eliyle gözetilmesine olanak sağlayan Sosyal Güvenlik Uygulamaları toplumsal eşitliğin sağlanmasında siyasi otoritelere yol gösterici olmuşlardır. Sosyal Devlet İlkesin varoluşundan bu yana toplumsal olayların ve mücadelelerin etkisinde yenilenmiş bir kavram olarak, halen eksikliklerini muhafaza etmektedir. Çalışmanın amacı; Bu durumun siyasi otoritelerin menfaatlerini sosyal politikaların dışında tutarak objektif uygulamalarıyla çözümlenebilmesine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The consept of social state principle, happenings of some different kind of political ve economical events, that affects the comminity so being assuarencede by main fundamental law and this affects 1961 Türkish Fundamental Law being entered to the literature, the real factor is the power of human comminities affearring political capabilities. This situation, from the beginings of historical events affects human rights and social rights consepts and also from to come out of 1789 French Revolution, the egalitarian and libertarian facts evolves the world and politic capabilities. The revolution of industry after than fort he human, humans? value is being determined and so human is protected by the social states.In the formation of the social state principle, with the reducing of the liberal politicals events; haecceity and liberties, conflict each other. So the protection of the social life must be covered by the social state Fundamentals beeing understood after 1929 world Economic Crisies. That effects the political powers and all polities turned from liberal minds to social state minds. After the first and second world wars, the poor and weakness human comminities need to increace comfort life situations that?s why Social State Principle is covered by Fundamental Law rules.After the social state formation, the whole human comminitiy members started to develop in the same values, helping to the poor members, for the general need to be helped by the states looked after by thenew laws and rules as, Social Security Applications start to regenerate the human sources and showing the social ways to the political capabilities.The social state principle renewed with some positive changings of human comminitiy events and the problems from the beginning but also contains some deficiencies too. The purpose of this the thesis, the political capabilities sould put the all politic benefits out of the social politicals and with the objective applications try to attract the attentions by solving the problems.