'Ebedi barış'tan kozmopolitanizme insan hakları
Human rights from 'Perpetual peace' to cosmopolitanism
- Tez No: 568732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada günümüzde var olan insan hakları sorunlarının ebedi barış ve kozmopolitanizm kavramlarıyla çözülebilmesinin olanağı ele alınacaktır. Öncelikle insan hakları kavramının ne olduğuna yer verilecek, ardından kavramın ebedi barış düşüncesi ve kozmopolitanizm kavramlarıyla ilişkisi kurulmaya çalışılacaktır. Çalışmanın birinci kısmında, insan hakları kavramının ne olduğu, bildirgelerde nasıl yer aldığı ele alınmaktadır. Kavramın sınırlarının çizilmesinde önemli düşünürlerin görüşlerine yer verilmekte, onların düşüncelerinden hareketle hem kavramın içeriğinin ne olduğu hem de ihlallerin çözümünün nasıl olması gerektiği ele alınmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda, insan hakları kavramının antropolojik ve epistemolojik temelleri ile evrenselliğinden söz edilmektedir. Bu bölümün son kısmında ise Kant'ın“ebedi barış düşüncesi”ve Arendt'in insan hakları görüşünün günümüzde insan hakları sorunlarının çözümesine katkısı üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında ise kozmopolitanizm kavramı detaylı olarak ele alınacak, insanın onurunu veya değerini koruyabilme açısından bunun önemine değinilecektir. Bu bağlamda, makro sorunlara“ebedi barış”düşüncesiyle; mikro sorunlara ise“kozmopolitanizm”düşüncesiyle çözüm sunulması amaçlanmaktadır. Sonuç bölümünde ise, geçmişten günümüze varlığını sürdüren insan hakları sorunlarının, kimi temel kavramların açıklığa kavuşturulmasıyla çözülmesinin mümkün olup olmadığı yanıtlanmaya çalışılmaktadır. Böylelikle, her insanın sadece insan olduğu için taşıdığı onurunun ve sahip olduğu temel hakların, ancak kozmopolitanizmle gerçekleşebilecek bir ebedi barış düşüncesiyle olanaklı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tackled to possibility of resolving the existing human rights problems through the concepts of“perpetual peace”and“cosmopolitanism”. Within this context, initially, it is discussed what the concept of human rights is and then it will be tried to connect the concept of the human rights with the idea of eternal peace and cosmopolitanism. In the first chapter of, this study we deal with the questions what the concept of human rights is and how it is involved in the declarations. Additionally, this chapter includes the important philosophers' views on what the concept of human rights is. Based on their thoughts, this study tries to deal with both of what the concept of human rights is and how the violations of human rights should solve. In this context, the anthropological and epistemological foundations of the concept of human rights and its universality are mentioned. The last part of this chapter focuses on how Kant's idea of“perpetual peace”and Arendt's view of human rights contribute to deal with the human rights problems. In the second chapter of this study, the concept of cosmopolitanism is addressed in details and emphasized the place of the idea of cosmopolitanism in protecting human dignity or human value. Within this context, on the one hand it is aimed to handle the macro problems with the idea of“perpetual peace”, and the micro problems with the concept of“cosmopolitanism”. In the conclusion of this, it will be tried to answer the question whether it is possible to settle human rights problems that have been encountered from the past to today by means of explaining the fundamental concepts of human rights. In this way, we aim to highlight that the honour or value of human being and fundamental rights possessed by every human only being a member of human species may be protected only by idea of“perpetual peace”that will be realized in a cosmopolitan world.