Erken çocuklukta serebral palsi'li ve otistik çocuk annelerinin ebeveyn stres düzeylerinin yaşam doyumları ile ilişkisinin incelenmesi
A Study of relationship between the level of parenting stress and the life satisfaction of mothers who have a child with cerebral palsy and autism in early childhood.
- Tez No: 278757
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ebeveynlik rolü; anne baba çocuk ilişkisinde kültüre bağlı olarak bağlanma, disiplin, eğitim, genel refah, koruma, sorumluluk ve duyarlılık unsurlarını birleştirerek anne ve babanın üstlenmek zorunda olduğu görevlerdir. Ebeveynlik anne ve baba açısından başlı başına bir stres kaynağı iken engeli olan bir çocuğa ebeveynlik yapmak daha fazla stres ve kaygı yaratmaktadır.Bu araştırmada, serebral palsili çocuğa sahip anneler ile otistik çocuğa sahip annelerin ebevenlik stres düzeylerinin yaşam doyumları ile ilişkisi incelenmiştir. Annelerin ebeveynlik stresi; ebeveyn sıkıntısı, ebeveyn-çocuk ilişkisinde bozulma ve zor çocuk alt gruplarında incelenmiş ve engel durumuna bağlı olarak ebeveynlik stresine ve yaşam doyumuna etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Kadıköy ve Ataşehir ilçesinde bulunan özel rehabilitasyon merkezlerine devam eden, erken çocukluk döneminde serebral palsi (n= 50) ve otizm(n =48) tanısı almış çocukların anneleri oluşturmuştur.Araştırmada annelerin sosyodemografik bilgilerini almak için araştırmacı tarafından Aile Bilgi Formu geliştirilmiş ve annelerin kendilerinin doldurması istenmiştir. Ebeveyn stresini ölçmek için Ebeveyn Stres İndeksi?Kısa Form ( ESİ-KF) ve yaşam doyumunu ölçmek için Yaşam Doyum Ölçeği ( YDÖ) kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; Serebral palsi'li ve otistik çocukların annelerinde ebeveyn stres düzeyleri yüksek ve ebeveyn stresi ile yaşam doyumları arasında negatif yönlü ve çok anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynlik stresi ile annelerin sosyodemografik özelliklerinden yaş, medeni durum, çalışma hayatı ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The role of parenting is a task that the mother and the father have to perform, depending on the culture, typically incorporates the elements of bonding, discipline, education general welfare and protection, responsivity, and sensitivity in the parent part of a parent child relationship. While Parenting in itself causes to stress for mothers and fathers, the stress level may increases according to the child?s disabilityIn this research, the relationship between the levels of parenting stress and the life satisfaction of mothers who have a child with cerebral palsy and mothers who have a child with autism has been investigated. The factors of parenting stress among mothers were analyzed in three subscales; Parenting Disstress (PD), Parent-Child Dysfunctional Interaction (PCD-I) and Difficult Child (DC). This research has also focused on how the level of disability affects Parenting Stress and Life Satisfaction of mothers.The subjects of the study consisted of mothers with children in early childhood diagnosed with cerebral palsy (n=50) and autism (n=48) who attend the private rehabilitation centers in the district of Kadikoy and Atasehir, Istanbul.The Parenting Stress Index- Short Form was used to measure parental stress and The Satisfaction with Life Scale was used to measure life satisfaction. In addition, The Family Information Form was developed by the researcher to collect the socio-demographic data of mothers.The results of the present study show that there is a high levels of Parenting Stress in mothers of children with cerebral palsy and autism, and also a very significant negative relationship was found between parenting stress and life satisfaction. On the other hand, the relationship between Parenting stress and mothers' socio-demographic characteristics of age, marital status,and number of children was no significant.