Kuzu besisinde melas yerine yoğunlaştırılmış melas şilempesinin kullanma olanakları
The Possibilities of using of the condensed molasses solubles (CMS) instead of molasses (M) for fattening lambs
  1. Tez No: 95225
  2. Yazar: MEHMET ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
KUZU BESİSİNDE MELAS YERİNE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MELAS ŞİLEMPESİNİN KULLANMA OLANAKLARI ÖZET Bu araştırmada, kuzu besi yemlerine pelet bağlayıcı olarak melas yerine kısmen veya tamamen yoğunlaştırılmış melas şilempesi (YMŞ) katmanın hayvanların besi performansına ve pelet kalitesine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada besin madde içerikleri birbirine benzeyen, % 6 YMŞ, % 3 YMŞ, % 3 YMŞ + % 3 melas, % 1.5 YMŞ + % 1.5 melas, % 6 melas ve % 3 melas içeren pelet formdaki kuzu besi yemleri kullamlmıştır. Denemede her grupta 10 baş olmak üzere erken sütten kesilmiş toplam 60 baş Merinos erkek kuzu kullanılmıştır. Denemede bireysel yemleme uygulanmış ve besi 56 gün sürmüştür. Besi süresince kuzulara 100 - 150 g/gün seviyesinde fiğ-buğday kuru otu verilmiş ve ad libitum düzeyde kuzu besi yemleriyle yenilenmişlerdir. Araştırma sonucunda kuzuların besi başlangıç ağırlığı, besi sonu ağırlığı, günlük ortalama canlı ağırlık artışı, günlük ortalama yoğun yem tüketimi ve yemden yararlanma oranına ilişkin olarak elde edilen sonuçlar gruplara göre sırasıyla 21.00, 20.94, 21.19, 20.62, 21.15 ve 21.11 kg; 38.61, 40.43, 39.12, 39.35, 40.64 ve 41.36 kg; 314.5, 348.0, 321.6, 334.5, 348.0 ve 361.6 g/gün/baş; 1476, 1594, 1445, 1430, 1548 ve 1592 g; 4.74, 4.59, 4.52, 4.33, 4.52, 4.44 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 THE POSSIBILITIES OF USING OF THE CONDENCED MOLASSES SOLUBLES (CMS) INSTEAD OF MOLASSES (M) FOR FATTENING LAMBS ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of using partial or complete condenced molasses solubles (CMS) to pellet quality and fattening performance of lambs as pellet binder. In the study, pelleted lambs fattening feed having similar nutrient contents and including 6 % CMS, 3 %, 3 % CMS + % 3 molasses, 1.5 % CMS + 1.5 % molasses, 6 % M respectively and 3 % molasses was prepared. The animal material of the fattening experiment was 60 heads early weaned Merino male lambs and each groups consisted of 10 lambs. The lambs were fed indivualy.The lambs fed 100 - 150 g/head wheat-lucerne dry grass and ad libitum prepaired pelleted feed during the 56 day-fattening period, At the end of the experiment, the results of average initial weights, average live weights at the end of fattening period, average daily feed consumptions and feed efficiency of lambs, were determined as 21.00, 20.94, 21.19, 20.62, 21.15 and 21.11 kg/head; 17.61, 19.49, 17.93, 18.73, 19.49 and 20.45 kg/head; 314.5, 348.0, 321.6, 334.5, 348.0 and 361.6 g/head/day; 1476, 1594, 1445, 1430, 1548, and 1592 g/head/day; 4.74, 4.59, 4.52, 4.33, 4.52, 4.44 respectively. In the average total live weight gains during fattening period and average daily feed consumptions differences beetween the groups were statistically significant (PO.05). At the end of the experiment, it is conculuded that CMS can be added alone or with molasses 3 % to lamb fattening feed and be used as pellet binder instead of molasses