Alkol bağımlılığı ile çocukluk çağı travmaları ilişkisi
The relationship between childhood trauma and alcohol dependency
  1. Tez No: 278770
  2. Yazar: NİLGKİOUN CHASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmaları ile alkol bağımlılığı ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylerin çocukluk döneminde yaşadıkları travmatik deneyimleri, alkol bağımlılığı problemleri, sosyo-demografik durumları ayrıntılı olarak incelenmiştir.İlişkisel tarama modeli niteliğindeki bu araştırmanın evrenini, İstanbul İl sınırları İçinde yaşayan, 18-65 yaş arasındaki erkeklerden oluşmaktadır. Örneklem ise, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıları Hastanesi (BRSHH), Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM)'nde alkol bağımlılığı tanısıyla yatarak tedavi gören 18-65 yaş arası 50 erkek hastadan ve toplumdan rastgele olarak seçilen 50 kişi ile toplam 100 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada, araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyo-demografik Öngörüşme Formu'na ek olarak, Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) kullanılmıştır.Verilerin analizinde, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-Kare Testi, Student t-Testi, Mann Whitney-U Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, alkol bağımlısı olan kişilerin alkol bağımlısı olmayan kişilere oranla, çocukluk döneminde daha çok duygusal istismara ve fiziksel istismara, fiziksel ihmal ve duygusal ihmale uğradıkları bulunmuştur. Cinsel istismar ile alkol bağımlılığı arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Ailesinde alkol bağımlılığı olan kişilerin alkol bağımlılığına daha yatkın oldukları bulunmuştur. Ancak ailesinde alkol bağımlılığı olan kişilerin alkol bağımlısı olma düzeyi, çocukluk çağında istismar ve ihmale uğramış kişilerin alkol bağımlısı olma düzeyine göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to study the relationship between childhood trauma and alcohol dependency. This research investigated the details of childhood traumatic experiences, alcohol dependency problems and socio-demographic statuses of the volunteers.This research, in which a relational screening model has been applied, holds the population of male citizens of Istanbul between the ages 18 and 65. The sample of this research consists of 50 male inpatients between ages 18 and 65 from İstanbul Bakırköy Mental Hospital Research and Education Centre, Alcohol and Substance Treatment Research and Education Centre and randomly chosen 50 males from community, total of 100 individuals. In this research, in addition to Socio-demographic Screening Questionnaire prepared by the researcher, Michigan Alcoholism Screening Test (MAST) and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) has been appliedFrequency, percentage, means, standard deviation, Chi-Square Test, Student t-Test, Mann Whitney-U Test and Pearson Correlation Analysis have been used in the data analysis.The result of this research shows that the individuals with alcohol dependency, in regard to the individuals without alcohol dependency, have more likely experienced childhood emotional and physical abuse and emotional and physical neglect.No significant relationship has been found between sexual abuse and alcohol dependency. Individuals with parental alcohol dependency are more likely to be dependent on alcohol. However, the tendency of individuals with parental alcohol dependency to become alcohol dependent is less than the tendency of individuals who experienced neglect and abuse during childhood.