The contribution of rapport between interviewer and respondent on interview quality from non-sampling error perspective: Evidence from 2014 research on domestic violence against women in Turkey
Örneklem dışı hatalar perspektifinden görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyumun görüşme kalitesine katkısı: 2014 Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddet araştırması örneği
- Tez No: 697508
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Sosyoloji, İstatistik, Demography, Sociology, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyum ile görüşme kalitesini tanımlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyumun görüşme kalitesine olan etkisinin incelenmesi de tezin temel amaçları arasındadır. Alt amaçlar ise görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyum ve görüşme kalitesinin düzeylerini belirlemek, yüksek görüşme uyumu ile tamamlanan kadın görüşmeleri arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmak ve görüşmeci özelliklerinin görüşme kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel bir bakış açısı benimsenerek, karmaşık yapılı ölçüm modelleri tez kapsamında kullanılmıştır. Bu tezde veri kaynağı olarak 2014 yılında gerçekleştirilen ve bir hanehalkı örneklem araştırması olan Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması'nın veri seti kullanılmıştır. Ülke temsiliyeti olan ve yüz yüze görüşmelerle tamamlanan hane halkı araştırması, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü ve Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülmüştür.Araştırmanın kadın veri seti ile ayrıca oluşturulan Saha Personeli veri seti birleştirilerek istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Tezin ilk aşamasında, görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyum ve görüşme kalitesi kavramları çeşitli modeller yardımıyla ölçülmüştür. Bu yapıları ölçmek için kurulan tüm alt modellerin sonuçları incelenmiş, ayrıca uyumun görüşme kalitesi üzerine etkisi yapısal eşitlik modellemesi tekniğiyle araştırılmıştır. Sonuç bölümünün ikinci aşamasında ise seçilen bazı özelliklere göre yüksek uyumla tamamlanan kadın görüşmeleri arasındaki farklılıklar, anlamlılık düzeyleri temel alınarak ortaya çıkarılmıştır. Son olarak, görüşmeci özelliklerinin görüşme kalitesine üzerine etkisi diğer değişkenlerin kontrolü altında incelenerek, yüksek kaliteli görüşme olasılığı üzerinde etkili olan görüşmeci özellikleri bulunmuştur. Görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki uyum ile görüşme kalitesinin tanımlanması, sosyal araştırmalarda doğrudan ölçülmesi mümkün olmayan kavramların ölçülmesi açısından yararlı olmuştur. Çalışmanın bulguları, görüşmelerin sıklığı ve zamanlaması, görüşmeci ve cevaplayıcı arasındaki benzerlik ve dinamik görüşme faktörlerinin uyum üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, görüşmeci iş yükü, cevaplayıcı yükü ve cevap kalitesi de görüşme kalitesi üzerinde olumsuz yönde etkili faktörler olarak bulunmuştur. Uyum ve görüşme kalitesini tanımlayan faktörler ile uyumun görüşme kalitesine etkisi görüşmeci seçimi, iş yükü dağılımı, eğitim ve saha yönetimi ile motivasyonunun önemini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to introduce two latent constructs in surveys which are rapport between interviewer and respondent, and interview quality. The third main objective is to investigate rapport impact on interview quality. Furthermore, secondary objectives are to determine levels of rapport and interview quality, to reveal differences among women whose interviews were completed with high rapport according to selected characteristics, and to investigate effect of interviewer characteristics on interview quality. From quantitative perspective, sophisticated measurement models are utilized to achieve thesis objectives. Data set of Research on Domestic Violence against Women in Turkey, which is a household survey conducted in 2014, is used for statistical analyses within the dissertation. The nationwide, cross-sectional, face-to-face survey was carried out by Hacettepe University Institute of Population Studies (HUIPS) in collaboration with Turkish Republic Ministry of Family and Social Policies, the General Directorate on the Status of Women (GDSW). The Field Staff data set was constructed separately and merged with women data set. In the first stage of the thesis, rapport and interview quality operationalization were given with several models. Afterwards, all phases to reach final measurement models for latent constructs were discussed and, finally, rapport impact on interview quality was investigated on the basis of structural equation model. In the second stage of the results section, differences among women interviews in terms of high rapport according to selected characteristics were revealed based on significance levels. Lastly, interviewer characteristics' impact on interview quality was investigated under the control of covariates, and influential interviewer characteristics on the likelihood of high interview quality were given. Operationalization of rapport and interview quality are found useful to make interpretations on survey related constructs which we cannot measure directly. Findings showed that timing and frequency of visits, socio-demographic and socio-economic similarity between interviewer and respondent, and dynamic interview factors contribute to measurement of rapport. Interviewer workload, respondent burden and response quality are detrimental factors on interview quality in a negative way. Not only factors behind rapport and interview quality, but also the impact of rapport on interview quality showed importance of interviewer recruitment, workload allocation, interviewer training, field management, and motivation.