Premenstrüel sendromda öfke ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of anxiety and anger levels during premenstruel syndrome
- Tez No: 278781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYHAN ÜGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada sınırlı olanaklar ve küçük bir örnek üzerinde de olsa Premenstrüel Sendrom (PMS) ve kontrol gruplarında; folüküler ve luteal fazda PMS' de anksiyete ve öfke ölçümleri arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçlanmıştır.Kasım 2008 - Şubat 2009 tarihleri arasında İstanbul' da premenstrüel dönemde çeşitli yakınmalarla kadın hastalıkları doğum ve iç hastalıkları uzmanlarına başvuran ve kurulan işbirliği çerçevesinde tarafımıza yönlendirilen, 18-45 yaşlarında, son altı aydır düzenli menstrüel siklusları olan, son altı aylık dönemde başkaca tıbbi bir hastalığı bulunmayan, oral kontraseptif kullanmayan deneklerde çeşitli özellikler araştırıldı.Çalışmaya premenstürel sendrom tablosu gösteren 50 ve premenstürel dönemde hiçbir yakınması olmayan 50 sağlıklı kadın alındı. Olgular, sosyo-demografik özellikler, mesntrüasyona ilişkin tutumlar, foliküler ve luteal fazlarda öfke ve anksiyete düzeyleri açısından karşılaştırıldı.İki gruba uygulanan kişisel bilgi anketi, Premenstürel Değerlendirme Formu (Premenstürel Assesment Form-PAF), Durumluk-Sürekli Öfke İfadesi Envanteri (State-Trait Anger Expression Inventory ?STAXI), durumluk ve sürekli kaygı düzeylerini ölçmek için Durumluk-Sürekli Kaygı Envaneteri (State-Trait Anxiety Inventory-STAI ) ölçeklerinden elde edilen sonuçlar t-testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.Grupların karşılaştırılmasından; premenstrüel sendromlu deney grubunda luteal fazda öfke ve anksiyete düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find the correlation between follicular and luteal phase Premenstruel Syndrome (PMS) anxiety and anger measurement in limited and small PMS and control groups.Between November 2008 and February 2009, multiple characteristics were looked for in subjects, who consulted obstetricians, gynecologists, and internal medicine specialists for various complaints during premenstrual period and are directed to us in the framework of the cooperation. The subjects are between the ages of 18 and 45, had regular menstrual cycles during the past six months, have not had complaints of other medical problems in the past six months and do not use oral contraceptives.The study includes 50 healthy women who show Premenstrual Syndrome symptoms and 50 women healthy who do not have any premenstrual complaints. Findings have been compared in categories of socio-demographic properties, attitude towards menstruation and follicular and luteal phase anger and anxiety levels.Findings of the personal information survey, Premenstrual Assessment Form-PAF, State-Trait Anger Expression Inventory-STAXI, State-Trait Anxiety Inventory-STAI which is to measure state and trait anxiety levels, have been evaluated statistically via the t-test.The comparison of the groups shows that Premenstrual syndrome test group has considerably higher levels of anger and anxiety in luteal phase than the control group.