Alkol ve/veya madde bağımlıları ile bağımlılığı olmayan bireylerin savunma mekanizmaları açısından karşılaştırılması, çocukluk çağı travmaları, disosiyatif yaşantılar ve bağımlılık şiddetinin savunma mekanizmaları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Alcohol and/or drug dependent individuals with non-dependent individuals comparasion about defense mechanism, investigation of childhood trauma, dissociative experience and severity of dependence effects on defense mechanisms
- Tez No: 278784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, alkol ve/veya madde bağımlılığı olan bireyler ile bağımlılığı olmayan bireylerin kullandıkları psikolojik savunma mekanizmalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bağımlılık şiddeti, çocukluk çağı travma ve disosiyatif yaşantı deneyimlerinin kullanılan savunma mekanizması üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Kliniği'nde yatarak ve ayaktan tedavi gören 9 kişi, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM'de yatarak ve ayakta tedavi gören 25 kişi ve Kadıköy Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'ne alkol ve/veya madde bağımlılığı konusunda gönderilen 28 kişi ve İstanbul' da yaşayan herhangi bir madde kullanmayan normal sağlıklı 60 kişi oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla katılımcılara Savunma Biçimleri Testi 40 maddelik form (SBT-40), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği 28 maddelik form (ÇÇTÖ-28), Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DYÖ), Michigan Alkol ve Madde Tarama Testi (MAMTT) ve araştırmacı tarafından bu çalışma için oluşturulan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmada istatistiksel değerlendirme ?SPSS 15.0 for Windows? programı kullanılarak yapılmıştır ve yorumlanmıştır. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda ve yorumlamalarda, Mann-Whitney U testi, Ki-kare testi ve İndependent Sample T testi, Regresyon Analizi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar için de MANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare alcohol and/or drug dependent individuals with non-dependent individuals about psychological defense mechanisms. In addition, the severity of dependence, childhood trauma and dissociative experiences effects on the selected defense mechanism were investigated.Participants of experimental group were 9 inpatients or outpatients from Maltepe University Medical Faculty Hospital Alcohol and Drug Addiction Clinic, 25 inpatients or outpatients from Bakırköy Mental Health and Nervous Diseases Training and Research Hospital AMATEM Clinic and 28 person who send to Kadıköy Probation Office for legal causes about crime of drug use. Participants of control group were 60 person from Istanbul who healthy, normal and not use any substances.To collect data use these tests to participants: Defense Style Questionnaire-40 (SBT-40), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Dissociative Experiences Scale (DES), the Michigan Alcohol and Substance Screening Test (MAST) and personal information forms were created by the researcher for this study. Research statistical analysis in ?SPSS 15.0 for Windows" program has been used and interpreted. To comparisons between groups and interpretations, Mann-Whitney U test, Chi-square test and Independent Samples T-test, regression analysis, Pearson's correlation analysis was used. And MANOVA was used for multiple comparisons.