Kişinin ebeveyn ilişki algısı ile yetişkinlik bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Studying the relationship between the perception of parental relations and adult attachment styles
- Tez No: 278786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KARADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerin akranlarına ve romantik partnerlerine bağlanma düzeyleri ile ilişkili olabileceği düşünülen bazı niteliklerin (ebeveyn bağlılığı, cinsiyet ve yaş) akran ve romantik partnere bağlanma stilleriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, yaş ortalaması 23.9 olan toplam 163 ( 95 kız ve 68 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Ebeveyn-Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu (EABE), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the possible variables contributing to the young-adult attachment levels (such as parental attachment, gender and age) and its strength on the prediction of the close relationships and peer attachments. The participants of the study consist of 163 university students (95 female and 68 male) with an avarage age of 23.9. For instrumentation, Inventory of Parent - Peer Attachment Short Form (IPPA), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Experience in Close Relationships (ECR) and Information Form are utilized. SPSS-WINDOWS 13.0 analysis is used to analyse the data. The signifîcance level for the ?p? value is set lower than .05 level. The results revealed that parental attachment is the most powerful predictor of close relationships and peer attachment. Young adults who are alienated and miscommunicated with their parents are found to be attached more unsecurely to their close relationships and peers. Furthermore, aging is found to be a predictor of parental attachment. Also, participants who are at ages between 18-21 are found to be fearfully attached to their peers and close relationships. Girls have demonstrated stronger communication with their mothers than boys. Variables such as age and gender are found to be significant in secure and unsecure attachment. However, it is found that they (age, gender) do not predict the attachment styles such as preoccupied attachment, dismissing attachment and anxious attachment.