Cinsel istismara maruz kalan ve kalmayan ergenlerin anksiyete, depresyon ve benlik algısı açısından karşılaştırılması
Comparison of the sexually abused adolecents, and the adolecents who have not experienced sexual abuse in terms of anxiety, depression and self-perception
  1. Tez No: 278791
  2. Yazar: TUĞÇE ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cinsel istismar, çocuk istismarı tipleri içerisinde saptanması en zor olan ve en gizli kalan olgulardan biridir. Özellikle çocuk ve ergenler üzerindeki yıkıcı etkileri ve giderek artan vaka sayıları nedeniyle tüm toplumu etkileyen bir problem niteliğindedir. Bu araştırma cinsel istismar mağduru ergenlerin depresyon, kaygı ve benlik algısı düzeylerini cinsel istismara uğramayan ergenlerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu olarak İstanbul ili Yenibosna ilçesindeki Adli Tıp Kurumu'na cinsel istismara maruz kalma nedeniyle başvuran 15-24 yaş aralığındaki 46'sı kız, 4'ü erkek olan 50 ergen, karşılaştırma grubu olarak da İstanbul ili Maltepe ilçesinde çeşitli hizmet sektörlerinde çalışan cinsel istismara uğramamış 42'si kız, 8'i erkek olan 50 ergen seçilmiştir. Çalışmaya katılan ergenlere, sosyo-demografik değişkenlerin sorulduğu Kişisel Bilgi Formu, depresyon belirti düzeyini ölçen Beck Depresyon Envanteri, anksiyete belirti düzeyini ölçen Beck Anksiyete Envanteri ve benlik algısını değerlendiren Sosyal Karşılaştırma Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi için SPSS 15 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimleyici istatistiklerle birlikte İki Örneklem İçin Ki Kare Testi, Tek Örneklem İçin Ki-kare Testi ve Bağımsız Örneklemler İçin T Testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre, cinsel istismara maruz kalan ergenlerin Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Envanterinden aldığı puanlar cinsel istismara maruz kalmamış ergenlere göre daha yüksektir. Cinsel istismara maruz kalan ergenlerin Sosyal Karşılaştırma Ölçeğinden aldıkları puanlar ise cinsel istismara maruz kalmamış ergenlere göre daha düşüktür. Depresyon, anksiyete ve benlik algısı düzeyi bakımından iki grup arasındaki farkın anlamlı olduğu tespit edilmiştir.Cinsel istismar uzun ve kısa dönemde yol açtığı etkiler nedeniyle hem mağdur hem aile hem de eylemin nitelikleri bakımından çok yönlü olarak ele alınması gereken bir problemdir. Özellikle risk etkenlerinin anlaşılabilmesi için Türkiye'de konu ile ilgili çalışmaların arttırılmasına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Sexual abuse is one of the most hidden and the most difficult case to detect in the types of child abuse. Especially due to the destructive effects on children and adolescents and the increasing number of cases, it is the problem affecting the whole community. The purpose of this study is to compare the level of depression, anxiety, and self-perception between the sexually abused adolecents, and the adolecents who have not experienced sexual abuse. The research group is composed of 50 adolescents (46 females, 4 males) between the age of 15 to 24 who apply to İnstitution of Forensic Medicine in Yenibosna, Istanbul because of sexual abuse. On the other hand the comparison group is compesed of 50 adolescents (42 females, 8 males) who are working in various service industry in Maltepe, Istanbul. Socio-Demographic Information Form, Beck Depression Inventory measuring the level of depressive symptoms, Beck Anxiety Inventory measuring the level of anxiety symptoms and Social Comparison Scale evaluating self perception, were applied to adolescents participating in this study.In order to analyze the data, the SPSS 15 package program was used. For analyzing data, in addition to descriptive statistics, Chi Square Test has been used for one and two samples, and T-test for the independent samples.According to the results of this research, Beck Depression Inventory andBeck Anxiety Inventory scores that were taken by adolecents exposed to sexual abuse, are higher than the adolecents who have not experienced sexual abuse. Also scores of Social Comparison Scale that were taken by adolecents exposed to sexual abuse, are lower rather than that of the adolecents who have not been exposed to sexual abuse. With respect to level of depression, anxiety, and self-perception, differences between the two groups are determined as significant.Sexual abuse is a multi-faceted problem that must be addressed because of its short and long term effects on victims and the family, and with regard to property of the act of sexual abuse. Especially the relevant studies in Turkey, are needed to increase to understand the risk factors related to sexual abuse.