İlköğretim okullarındaki öğrencilerin akran zorbalığının benlik saygısıyla ilişkisi
The relation between self esteem and bullying at primary school
- Tez No: 278793
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma ilköğretim okullarındaki öğrencilerin akran zorbalığı ve benlik saygılarıarasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın evrenini İstanbul ilindeki okullarda okuyan ilköğretim 6. ve 7. sınıföğrencileri oluştururken, araştırma grubunu, İstanbul Anadolu yakasındaki iki devlet,iki özel ilköğretim okullarındaki 6. ve 7.sınıflarda eğitim görmekte olanöğrencilerden, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 200 öğrencioluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama araçları olarak `Zorbalık Eğilimi Ölçeği', `RosenbergBenlik Saygısı Ölçeği' ve demografik özellikleri öğrenmek için bireyi tanıma formukullanılmıştır.Araştırmada toplanan anket cevapları SPSS for Windows 15.0 programı kullanılarakanaliz edilmiştir ve yorumlanmıştır. Analiz yöntemleri olarak Faktör Analizi,Korelâsyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Demografik özelliklerle dedeğişkenlerin fark testleri Varyans analizi ve t-testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey of elementary school students has been conducted to examine therelationship between peer, self-esteem and peer tyranny.The basis of this study is 6th and 7th grade primary school students in Istanbul andthe research group consiists of 200 students in two public and two private primaryschools on the Anatolian side chosen by simple random sampling method.In this study,as data collection tools; `bullying tendencies scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and demographic characteristic,of individuals to learn form recognitionis used.In this collected survey research,the answers were analyzed and interpretedusing the program SPSS for Windows 15.0.As methods of analysis;the factoranalysis,corvelation and regression analysis were used.In demographic analyses thevariant tests were conducted by variant analysis andt-tests.In this survey all transactions were assessed within %95 statistical confidencerange,p