Basel II Kriterleri'nin Türk Bankacılık Sektörü üzerine etkileri:T.C. Ziraat Bankası A.Ş. örneği
Basel II Criteria,effects on Turkey Banking Sector: Practical example, Turkey Republic Ziraatbank
  1. Tez No: 278810
  2. Yazar: NUMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Banka sermaye yeterliliklerine ilişkin hesaplama yöntemlerinde referans olarak alınan en önemli kaynak şüphesiz Basel Bankacılık Denetim Komitesidir. Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları ve bankacılık denetim otoritelerinden yetkililerin katılımıyla oluşturulan Basel Komitesi, 1988 yılında farklı ülkelerde uygulanan sermaye yeterliliği uygulamalarını birbiriyle uyumlu hale getirebilmek amacıyla Basel­I olarak adlandırılan Sermaye Uzlaşısını yayımlamıştır. Bu düzenleme, statik bir yapıda kalmak için değil, zaman içerisinde geliştirilmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, uluslararası finansal sistemde yaşanan değişimlere paralel olarak, hali hazırda uygulanmakta olan Basel l Uzlaşısı Basel Komitesince Kredi Riski, Piyasa Riski, Operasyonel Risk, Likidite Riski, Piyasa Disiplini ve Kamu Denetimi gibi yeni kavramlarla güçlendirilerek Basel II'ye ilişkin nihai metin 12 Haziran 2004'te yayımlanmıştır.Bu çalışma; konunun teorik olarak değerlendirildiği ve bir uygulama örneğinin verildiği bir yapıda oluşturulmuştur. Bu bağlamda öncelikli olarak; uluslararası Ödemeler Bankası, Basel Komitesi ve Basel I sermaye yeterliliği uzlaşısı genel çerçevesi ile değerlendirilmiş, hemen ardından Basel II uzlaşısının ortaya çıkış süreçleri, Basel II uzlaşısı ile beraber uygulamaya alınan asgari sermaye yeterliliği, üç yapısal blok, risk kavramları ve hesaplama modelleri gibi kavramlar değerlendirilmiştir. Daha sonra Basel II Kriterleri'nin Türk bankacılık sistemine etkileri ele alınarak, T.C. Ziraat Bankası'nın Basel II'ye uyum sürecinde risk yönetimi ve kredi değerlendirme konularında gerçekleştirdiği çalışmalar incelenmiştir.?
Özet (Çeviri)
Basel Committee on Banking Supervision is the main source of the methods of calculation about banks? capital adequacy ratio. Basel Committee which is formed by the participation of central bank and banking supervision authorities of developed countries; had published Capital Agreement named as Basel-I to accord capital adequacy applications at different countries at 1988. This regulation is not for staying in a static state, it is designed to be improved by time. For this reason, the final text of Basel II had been published at 12nd of June 2004, Basel -I was strengthened with the new terms like Credit Risk, Market Risk, Operational Risk, Liquidity Risk, Market Discipline and Government Control by Basel Committee.This study is formed as evaluation of the subject theoretically and an application sample. Firstly international payments bank, Basel Committee and Basel I Capital Agreements framework have been evaluated and then the foundation period of Basel II agreement, capital adequacy, three structural blocks, risk terms and calculation methods have been evaluated. After that by searching the effects of Basel II criteria on Turkey banking sector, the studies of Ziraat Bank about risk management and credit evaluation in Basel II transition period have been analysed.