Çevre politikaları ve vergilendirme: Ekolojik vergi reformu
Environmental policy and taxation: Ecological tax reform
  1. Tez No: 278811
  2. Yazar: OZAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sanayileşme ve aşırı tüketim sonucunda doğal kaynaklar hızla tükenmeye başlamıştır. Sanayileşme ve aşırı tüketimin sonucunda oluşan çevre sorunları (küresel ısınma, iklim değişikliği vb.) tüm insanlığı tehdit eder boyutlara gelmiştir. Küresel boyuttaki çevre sorunlarının ancak küresel mücadele ile çözümlenebileceği gerçeği ile insanoğlu doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir bir kalkınma için çevre politikaları geliştirmişlerdir.Çevre sorunları gün geçtikçe ülke ölçeğinden çıkmış bölge ve hatta dünyayı tehdit eder boyutlara gelmiştir. Ortaya çıkan ( ekonomik krizlerin önlenmesi, dünya barışının korunması, salgın hastalıkların önlenmesi vb.) küresel nitelik taşıyan sorunların çözümü gerekmektedir. Söz konusu küresel nitelikteki bu mal ve hizmetlerin kimler için üretileceği, finansmanının nasıl sağlanacağı, maliyetleri kimlerin üstleneceği ve yönetimleri de ayrı bir sorun oluşturmuştur.Çevre sorunlarının önlenmesinde mali ve hukuki araçlar kullanılmıştır. Mali araçların başında da çevre vergileri gelmektedir. Çevre vergilerinin amacı, üzerine konuldukları mal ve hizmetlerin maliyetini artırarak üretici ve tüketicileri çevreye zararlı olmayan faaliyetlere yönlendirmektir. Bu yönü ile çevre vergileri yönlendirme ve denetleme amacı gütmektedir.Çevre kirliliğinin, önlenmesinde çevre vergileri önemli bir yere sahiptir. Çevre vergileri, ekolojik vergi ve yeşil vergi adı altında pek çok isimle gündeme gelmiştir. Ekolojik vergi uygulamalarının temel mantığı, üretimden tüketime her aşamada tercihlerin çevre lehine oluşmasını sağlamaktır. Ekolojik vergilerde temel hedef, çevreye zararlı ürün ve üretimlere ilave vergi konulurken, alternatifi durumundaki çevreye zararlı olmayan veya daha az zararlı faaliyetlerin daha az vergilendirilmesidir.Küresel çevre sorunlarının önlenmesi için, küresel bir vergilendirme mümkün değildir. Devletler üstü kuruluşların, devletler üzerinde bir egemenlik hakkı ve vergilendirme yetkisi yoktur. Ancak, bazı kurumlar bazı vergilerin uygulanması konusunda tavsiyede bulunabilirler.
Özet (Çeviri)
Natural resources are rapidly exhausted by industrialization and overconsumption. Environmental problems (like global warming, climate change etc.) have become a threat to all humankind. In order to resolve environmental problems, human being works globally for protection of natural resources and developing environmental policies for sustainable development.Environmental problems have become increasingly exceed. It?s also threatening countries and the earth?s itself. There are lots of problems (like global crises, prevention of epidemic diseases, ensuring peace in the world etc. ) should be resolved. Also presentation of goods and services to the global scale, the realization of their funding, to meet the costs of a separate problem.Financial and legal instruments were used in the prevention of environmental problems. Leading financial instruments are environmental taxes. The purpose of environmental taxes is increasing costs of goods and services so that both manufacturers and consumers can protect the environment. The aim of this aspect of environmental taxes seeks guidance and supervision.Environmental taxes, which can be named both ecological taxes and green taxes, are in a key position to prevent environmental problems. The main purpose of environmental taxes is to put additional taxes on environmentally harmful products and to reduce the taxes on less environmentally harmful products.It?s impossible making a tax system for the world to prevent environmental issues. International institutions can not interfere with the rights of sovereignty so that they have no right to make a tax system for all countries to put them binding law. However, some institutions may advise on the implemen tation of some taxes.