Türk dış politikasında medeniyet söylemi ve yeniden yapılanma
Civilizational discourse and reconstruction in Turkish foreign policy
- Tez No: 278824
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
AK Parti iktidarıyla birlikte Davutoğlu liderliğinde Türk dış politikası medeniyet söylemi çerçevesinde ideolojik olarak; aktif, çok taraflı ve çok boyutlu uygulama açısından aksiyolojik olarak yeniden yapılandırılmaya çalışılmaktadır. Bu söylem ile birlikte Türkiye sorun yaşadığı devletleri ötekileştirmeden aralarındaki sorunları diyalog yoluyla çözmeye çalışarak çevresini kuşatıcı politikalar geliştirmektedir. Bu bağlamda Türkiye yeni dönemde komşularıyla sorunlarının çözümü için girişim başlatmış, bu girişimler neticesinde Suriye, Irak gibi ülkelerle stratejik işbirliği anlaşmaları imzalamış, Ukrayna, Rusya, Mısır gibi ülkeleri ise medeniyet söylemli dış politika düşüncesiyle komşuları olarak görmeye başlamıştır. Ayrıca pek çok uluslararası örgütte düzen kurucu roller üstlenerek uluslararası toplantılarda Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinin sözcülüğünü yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the rule of Justice and Development Party (AKP), Turkish foreign policy was restructured under the leadership of Ahmet Davutoglu, first as the chief adviser and then foreign minister. The AK Party governments has been purusing a pro-active, multilateral and multi-dimensional foreign policy. With this new discourse, Turkey began to develop inclusive policies, even without excluding the states that it has problems with and to solve bilateral and multilateral problems through dialogue. In this context, Turkey signed many strategic cooperation treaties with many neighboring and regional states such as Syria, Iraq, Ukraine, Greece, Russia and Eygpt. In addition, Turkey has been playing order establisihing role and has been representing the Middle Eastern, the Balkan and Central Asian countries in many international settings.