İlköğretim okulu öğretmenlerinin iş yaşam kalitesi ile işe yabancılaşması arasındaki ilişki
Relationship between quality of work life and work alienation in primary school teachers
- Tez No: 278836
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CANAN ÇETİNKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma, 2010-2011 Eğitim- Öğretim yılında Bolu ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin iş yaşam kalitesi ve işe yabancılaşma düzeylerine ilişkin algılarının cinsiyet, yaş, medeni durum, branş, mesleki kıdem, çalıştığı okuldaki kıdem değişkenlerine göre değişip değişmediğini saptayarak bu değişkenler arasında ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, 2010-2011 Eğitim- Öğretim Yılı Bolu İli Merkez ve İlçelerde yer alan Resmi İlköğretim Okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 23'ü merkez, 23'ü ilçelerden olmak üzere toplam 46 ilköğretim okulundan seçkisiz eleman örnekleme yoluyla seçilen 450 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Kişisel Bilgi Formu?, ?İş Yaşam Kalitesi Ölçeği? ve ?İşe Yabancılaşma Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study undertaken during the 2010-2011 educational year in the primary schools that are subsidiaries of the Ministry of Education in the province of Bolu aims to determine whether the perceptions of primary school teachers regarding the quality of work life and work alienation levels change according to variables such as gender, age, marital status, seniority and seniority levels in their respective schools and to identify whether a relationship exists among these variables. The universe of the study was formed of primary school teachers working in Bolu province and its districts during the 2010-2011 educational year and the sample of the study consisted of 450 teachers selected through random sampling method from a total of 46 primary schools, half of which are from the city center and the other half form the districts. ?Personal Information Form?, ?Quality of Work Life Scale? and ?Work Alienation Scale? were used as data collection tools in the study.