Basketbol seyircilerinin spor salonlarında sunulan hizmetlere yönelik kalite algılarının bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the quality perception of basketball spectators towards the services offered in sport centers in the terms of some variables
- Tez No: 278835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, spor salonlarında sunulan hizmetlere yönelik seyircilerin hizmet kalitesi algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe spor kulüplerinin basketbol maçlarını oynadığı spor salonlarında maç izlemeye gelen seyirciler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Beko Basketbol ligi 2010-2011 sezonunda Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe spor kulüplerinin ev sahipliği yaptığı müsabakalarda, erkek basketbol takımlarını seyretmeye giden seyirciler arasından kolay örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 384 seyirci oluşturmuştur.Seyircilerin hizmet kalitesi algısını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?spor salonlarında algılanan hizmet kalitesi ölçeği?, seyircilerin takımları ile özdeşleşmişlik düzeylerini belirlemek için ise Wann ve Branscombe (1993) tarafından geliştirilen Günay ve Tiryaki tarafından geçerlilik ve güvenirliliği gerçekleştirilen ?Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği (STÖÖ)? kullanılmıştır.Araştırmaya katılan seyircilerin takım, cinsiyet, medeni durum, iş durumu, bilet durumu ve gelir düzeyine göre toplam hizmet kalitesi algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, eğitim düzeylerine göre toplam hizmet kalitesi algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Seyircilerin salonda maç izleme sıklığı ve takımlarıyla özdeşleşmişlik düzeyleri ile toplam hizmet kalitesi algıları arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki, seyircilerin yaşları ile toplam hizmet kalitesi algıları arasında ise negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to identify the service quality perceptions of the supporters about the services offered in sport centers.Research has been carried out with the supporters who come to watch the matches in Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe sport clubs where the basketball matches are played. The sample of this survey consists of the supporters who are chosen between the ones who come to watch the men?s basketball teams in the matches that Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray host in BEKO 2010-2011 Basketball League and 384 supporters who want to take part in this survey willingly.?Service Quality Perceived In Sport Centers Scale? that has developed by the researcher in order to measure the supporter?s service quality perceptions, and in order to determine the supporter?s identification levels with their teams, performed by Wann and Branscombe (1993) and fullfilled the validity and reliability by Günay and Tiryaki, ?Sport Supporters Identification Scale (SSIS)? have been used.In the end of the research, there is no significant difference found between the independent variable of the supporters? gender, marital status, job status, income status and ticket kinds and perceived service quality, whereas there is a significant relation found between the independent variable of education level and perceived service quality. There is a positive relation found between the independent variable of the frequency of watching matches and identification and the perceived service quality; there is a negative relationship between the independent variable of age and the perceived service quality.