Zihinsel engelli öğrencilere haroşa örgü örme becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği
Effectuality of teaching with simultaneous prompting to teach the skiil of stockinette stitch to students with mental retarded
- Tez No: 278841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma zihinsel engelli öğrencilere haroşa örgü örme becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucu yönteminin etkiliğini araştırmak amacı ile planlanmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için tek-denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma Bolu ilinde bir özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, yaşları 16 ile 23 arası değişen üç kız öğrenci ile yürütülmüştür.Yapılan bu araştırmada, haroşa örgü örme becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucu yönteminin etkililiğini değerlendirmek amacıyla toplu yoklama, günlük yoklama, öğretim ve izleme oturumları düzenlenmiş olup, değerlendirme sürecinde ise tek fırsat yöntemi kullanılmıştır.Ayrıca, araştırmada çalışılan tüm oturumlar bire bir öğretim düzenlemesi şeklinde yapılmıştır. Öğretim sürecinde model olma+sözel ipucu bir arada kullanılmış ve beceri analizindeki tüm basamaklar bir arada öğretilmiştir. Bunun yanı sıra araştırmada gözlemciler arası güvenirlik ve uygulama güvenirliği verileri toplanmıştır.Araştırma sonuçları ise, haroşa örgü örme becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkili olduğu, tüm öğrencilerin eşzamanlı ipucuyla haroşa örgü örme becerisini öğrendiği gözlenmiştir. Ayrıca çalışılan öğrencilerin, haroşa örgü örme becerisini farklı ortam, farklı araç-gereçlere genelleyebildikleri görülmüştür. Öğretimi yapılan haroşa örgü örme becerisinin, öğretim sona erdikten bir, iki ve dört hafta sonra da kalıcılığını koruduğu, yapılan analizler sonucunda kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is planned to investigate the effectuality of teaching with simultaneous prompting to teach the skill of stockinette stitch to students with mental retarded. From the single experimental object methods, multi ?inspection model which is phased inspectioned and among the experimental objects was used to reach the aim of research.The research was conducted with three female students, whose ages change between 16 and 23, in an special education and rehabilitation center in Bolu.In this research ; collective return, dail return, teaching and watching sessions were arranged and single opportunity method was used in assessment phase to evaluate the effectuality of teaching with simultaneous prompting to teach the skill of knitting stockinette stitch.Moreover; all the sessions, which were studied for the research, were made in the form of arrangement of peer to peer teaching. In teaching process, being a model + verbal tips were used together and all the steps of skill analysis were taught together. In addition to this, datas of reliability and reliability of practice between the observes were collected in the research.According to the results of the research, it was observed that simultaneous prompting were effective to teach the skill of stockinette stitch and all the students learned the skill of stockinette stitch with simultaneous prompting. Also it is seen that the students could generalize the skill of stockinette stitch with different equipments and different areas. After teaching of stockinette stitch capability is complete, it was proven to be long lasting one, two or four weeks later according to the analysis made.