Şehirlerin markalaşması sürecinde üniversite öğrencilerinin rolü
The role of university students in the city branding process
- Tez No: 278847
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUZİYE COP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Şirketlerin pazarladıkları ürün ve hizmetlerine birçok avantaj sağlamak üzere yaptıkları marka olma çalışmaları, aynı avantajlara sahip olmak isteyen şehirler tarafından takip edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında şehirlerin markalaşma sürecinde, tüm unsurlarının değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu yüksek lisans tezi ile, günümüzde oldukça gündemde olan şehirlerin markalaşma sürecinde, üniversite öğrencilerinin rolünün ortaya konması hedeflenmiştir. Bu sebeple öncelikle literatür taraması yapılmış, sonrasında marka, markalaşma ve şehirlerin markalaşması konuları ile ilgili temel bilgiler verilmiştir.Çalışma Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli şehirlerinde gerçekleştirilmiştir. Bunun sebebi ise bu illerin İstanbul, Ankara illeri arasında ve şehirlerin kalkınması amacıyla kurulan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı üyeleri olmalarıdır. Üniversite öğrencilerine ait demografik özellikler ile, şehrin mevcut durumu, şehir yönetiminden beklentileri, şehir ile ilgili farkındalıkları ve şehrin markalaşmasına destek olmaları konuları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin okudukları şehir ile ilgili daha öncesinde bilgilerinin olup olmadığı, var ise bu bilgilerin neler olduğu, bu bilgilere nereden ulaştıkları, şehirle ilgili gelişmelerden ne kadar haberdar oldukları ve bunları nasıl karşıladıkları gibi bilgilere de ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırmaya konu olan şehirlerin üniversitelerinde eğitim yapan ortak fakülteler tespit edilmiş, bu fakülteler arasından tesadüfi örneklem yöntemi ile Fen-Edebiyat Fakülteleri öğrencileri üzerinde çalışılmasına karar verilmiştir. Anket uygulanacak öğrenciler ise katmanlı örnekleme yöntemi ile belirlendikten sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu), Düzce Üniversitesi (Düzce), Sakarya Üniversitesi (Sakarya) ve Kocaeli Üniversitesi'nden toplam 1149 adet anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler, SPSS ortamına aktarılmış ve yüzde analizi, faktör analizi ve Tukey testi uygulanmıştır. Son olarak da çıkan sonuçlar ışığında, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities have begun to follow branding studies, wanting to benefit from the advantages offered to the products and services marketed by companies by such studies. These studies have revealed the necessity for all the elements of the branding process to be evaluated. The aim of this thesis is to identify the role of university students in the currently very popular process of city branding. To this aim, a review of the literature was conducted, and fundamental information about the subject matters of brands, branding and city branding were given.The study was carried out in the cities of Bolu, Düzce, Sakarya and Kocaeli. The reason behind this choice of cities was that they are members of the East Marmara Development Agency, aimed at the development of the provinces between Istanbul and Ankara. The university students? demographic characteristics were compared with the current situation of the cities, the city administrators? expectations, awareness of the city, and support for the branding of the city. Furthermore, whether or not the students had any prior knowledge about the city in which they were studying. If they had, where they had obtained this information from, how aware they were of the developments in the city, and how they reacted to these developments were also researched.The faculties common to all the universities in the cities involved in this research were identified. Using the coincidental sampling, it was decided to conduct the research with the students of the Faculties of Science and Letters. After selecting the participants of the study by means of the stratified sampling method, 1149 questionnaires gathered from Abant İzzet Baysal University (Bolu), Düzce University (Düzce), Sakarya University (Sakarya) and Kocaeli University were taken for analysis. The data obtained were entered into the SPSS programme, and analysed by means of percentage analysis, factor analysis and the Tukey test. Finally, results of the analysis were discussed and suggestions made.