Sanal ortamda mezar ziyaretleri
Virtual grave visits
  1. Tez No: 278857
  2. Yazar: ELİF MENDİL BORA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Geleneksel mezar ziyaretinin ve sanal ortamda mezar ziyaretinin kodları belirlenip, sanal ortamın, geleneksel mezar ziyareti modeline, aşamalarına ve pratiklerine etkisi incelenmiştir.Toplumun büyük bir kısmının geleneksel mezar ziyareti yaptığı, sanal ortamdaki mezar ziyaretlerinin de özellikle yurt dışındaki vatandaşlarca tercih edildiği ve ?sanal ortamda mezar ziyareti?nin yeni bir model olduğu, geleneksel mezar ziyaretinin aşama ve uygulamalarından faydalandığı ve onları değiştirmediği sadece farklı bir bağlamda, farklı araçlarla, geleneğin dönüşerek yaşatıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Codes of virtual and real visits have been designate and effects of virtual environment to model and practice of traditional grave visit have been searched.We have deduced that most of the society have done traditional grave visit, virtual grave visit is especially preferred by people living away from home and such visits have been a model, it has not change practice of traditional grave visit, the tradition just continues by transmitting.