Merkez çevre bağlamında küresel süreçte doğrudan yabancı sermaye yatırımları
Foreign direct investment within the frame of centre-prephery in the globalization process
- Tez No: 278865
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını merkez çevre teorileri çerçevesinde ele almaktır. Ticari merkantilizmin ilk dönemlerinden beri ayrışmaya başlayan merkez ve çevre ekonomileri arasındaki ilişkiler, küreselleşme ve küreselleşmenin temel dinamiği olan teknolojik gelişmelerle birlikte daha yoğunlaşmıştır.Günümüzde kalkınmanın en önemli finansman kaynağı olarak görülen doğrudan yabancı sermaye yatırımları, gitmiş oldukları ülkelerdeki sermaye ihtiyacını karşılayarak, üretim kapasitesini ve istihdamı arttırma, ihracatı arttırma, yeni teknoloji ve üretim bilgisi getirme, döviz girişi ve vergi geliri sağlama açısından olumlu etkilere sahiptir. Bu olumlu etkilerinden dolayı doğrudan yabancı sermaye yatırımları, özellikle kalkınma sorunlarını çözmeye çalışan yerel hükümetler açısından, bu hedefi gerçekleştirebilmek için önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu olumlu etkilerinin yanı sıra, ekonomi üzerinde yabancı denetiminin artması, dış ticaret kısıtlamalarının aşılması, ekonomi de ikili bir yapı oluşması, yabancı şirketlerle yerli şirketler arasında haksız rekabet oluşması, döviz giderlerini arttırması, ihracatı yapay olarak kısıtlama ve teknolojik bağımlılık gibi olumsuz etkileri de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to discuss foreign investments within the frame of centre?periphery theories. The relationships between center and periphery economies differentiating from each other since the early years of mercantilism, have maintained considerably with globalization and its basic dynamics-the technological developments.Today, foreign direct investment regarded as the most leading monetary resource has positive effects in the countries by catering to the need for capital such as increase in production and employment as well as increase in export ,introducing new technology and manufacturing knowledge, inflow of foreign currency, maintenance of tax income. Due to its positive effects, foreign direct investment is specifically regarded as a significant means to eventuate the goals by local governments addressing development issue .Conversely, it has negative effects such as increasing role of foreign control in economy, exceeding limits of foreign trade, emergence of dual structure and unfair competition between local and foreign corporations, exceeding foreign trade limitations, increasing foreign currency expenses, constraint of export and technological dependence.