Türkiyede Eski Çağ tarihçiliği
Ancient history in Turkey
  1. Tez No: 279009
  2. Yazar: ALİFER ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren İslam merkeziyetçi bir devlet modelini izlemiştir. Bu nedenle Osmanlı Devleti hiçbir zaman geçmişe dönük olarak soy ve kök arayışına gitmemiş sadece geçmişle din akrabalığı ile bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Fakat Cumhuriyet döneminde Milliyetçi ve Ulusçu düşüncelerin güçlenmesiyle ?Türk Tarih Tezi? şekillenmiş, geçmişe dönük arkeolojik ve tarihi çalışmalar yapılmış ve Anadolu'daki birçok uygarlık araştırılmaya ve incelenmeye başlanmıştır. Bu da göstermektedir ki dönemin siyaset anlayışı o dönemin tarihçilik anlayışını yansıtmaktadır
Özet (Çeviri)
People in past history first started to collect old goods just to keep and look at not aware of what they were or where they came from. But history has shown that people became interested in old Works and achievements. The first started in Europe when people started to collect old Grek and Roman relics and started to study and research them, in the last century to discover their origins and the importance of these Works. During this historical period excavations were carried out that reached into Egypt, Mesopotamia and Anatolia then interest became even greater in all things historical and Works relating to these vast and extensive finds and the importance there of. The proplem was that not enough importance was being placed on this, and how this affected the historical past, of the past. This explains why there were vast problem sin the saving of past history.Many historial artifacts and treasures were removed from Ottoman Empire Countries during the 1800 to western countruies and displayed in museums there. How was this allowed to happen, it was because not enouh importance was attached to the history and valve of these treasures by authorıty at the time.In 1884 Dr. Deither and Osman Hamdi Bey worked very hard to put into place laws together with the Turkish Archaelogy regarding the safeguarding of national treasures and artifacts.At the time of the republic they copied the western model on Romanism and Notionalısm with regards to Ottaman history and culture and the need for it to be perserved and adopted the european ideas with regards to this. Atatürk gave the means and goverment help to the Turkish Archaelogy to save these Works for the future. Ancient History saw a big development at the time of the Republic and this was the reason why a lot of important people became known.Atatürks? biggest wish was for the Turkish people to become knowledgeble in Turkish History and secondly his wish was for scientific knowledge and for them to know that these historical finds belong to the Turkish Notion. Also for the people and the world to know that the people of Turkey have lived in Anatolia many centuries before and all the history that is to be found in the treasures of the past.When the modern day Republic was built there was a need for a new identity and culture, to this end the Turkish Langue Associatıon and the Turkish Historical Association were formed. These associations were to give the new state a new language, new identity and build a modern day state with education and all things to make this happen.