Sadreddin Konevi'ye göre bilgi iman ilişkisi
According to Sadreddin Konevi connection between knowledge and faith
  1. Tez No: 279010
  2. Yazar: KADİR YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez Sadreddin Konevi'nin bilgi ve iman anlayışı ile ilgilidir. Amaç Konevi'nin bilgiyi nasıl anladığı, nasıl elde ettiği ve bilgiye götüren araçların neler olduğudur. O bilgi anlayışında rasyonel bilgi araçlarını kabul etmekle beraber metafizik alandaki bilgiyi de kabul edip sistemleştirmeye çalışır. Metafiziğin kavramları olarak da Allah'ın İsimleri'ni kullanır.İman anlayışını ortaya koyarken, neye, nasıl iman edilmesi gerekeceğini öne çıkarır. İmanın temellendirilmesinde imancı bir tutum sergilemesine rağmen O'nu katı bir imancı olarak niteleyemeyiz. O imanın kaynağı konusunda vahyi ve peygamberin söz ve eylemlerini esas alır ve bunların akıl ile anlamlandırılması ve canlandırılması gerektiğine inanır.
Özet (Çeviri)
Summary: This thesis deals with the knowledge and faith understanding of Sadreddin Konevi. Its aim is to discuss the way Sadreddin Konevi understands and gains knowledge and what ways we will reachto knowledge. He not only accepts rational knowledge ways in knowledge understanding, but he also accepts metaphysical knowledge, and he tries to systematize this knowledge understanding. He applies to the names of Allah as concepts of metaphysic.His faith understanding is what and how he has a faith. Although he shows a faithfull manner in basing on faith, we dont regard him as extremely faithfull person. According to him the source of faith is the revelation and prophet?s sayings and actions and he believes that these should be given meaning and visualized by wise.