İşletmelerde stratejik pazarlama planlaması ve otomotiv yan sanayi sektörüne yönelik bir araştırma
Strategic marketing planing in companies and a study on the market of automotive spare parts
  1. Tez No: 279023
  2. Yazar: İSMAİL ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzün sürekli değişen çevre koşullarında faaliyette bulunan işletmelerde, stratejik pazarlama yönetiminin ilk ve en önemli adımı olan stratejik pazarlama planlaması, pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini artırabilmek için yapılan analiz ve çalışmaların bütünüdür. Bunun en önemli nedeni bu plan aracılığıyla, işletme ve çevresi arasında temel bir bağ kurabilmesidir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Konunun eksiksiz olarak açıklanma arzusundan ötürü konuya pazarlama kavramı tarihsel gelişimi ile birlikte ele alınarak başlanmış ve yine aynı bölümde stratejik pazarlama planının da yönetimi açısından son derece yüksek önem arz eden strateji ve stratejik yönetim konularına değinilmiştir. Son olarak ta bu bölümde pazarlama planları içerik ve çeşitleri bakımından değerlendirilmiş konuya genel bir perspektifte giriş yapılmıştır.İkinci bölümde, asıl konumuz olan stratejik pazarlama planı yönetim süreci üzerinde durulmuş, plan içerisinde yer alması gereken unsurlar tek tek izah edilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, otomotiv yan sanayi sektörünün tarihsel gelişimi ile birlikte, yapısı, özellikleri, güçlü/zayıf yönleri, dış ticaret hacmi gibi konularda detaylı olarak bilgi sunulmuştur. Ayrıca sektöre yönelik olarak hazırlanan anketlerden elde edilen verilerin test edilmesi sonucunda ulaşılan bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, ulaşılan bulgulardan ve yapılan değerlendirmelerden oluşan genel bir özet ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Strategic marketing planning which is the composition of all analyses and studies to increase the efficiency of marketing is the first and most important step of strategic marketing management in the companies which are operating in the field that has continuously varying circumstances. Main reason of this is with the help of this plan, there can be a way to make a connection between the company and its society.This study consists of three parts. Because of the desire of explaining the topic perfectly, topic begins with marketing concept covered with its historical development and in the same part, strategy and strategic management topics are covered which are highly important in the aspect of marketing planning management. Finally in this part marketing plans are considered in point of its context and its kinds.In the second part, main topic of this study which is marketing planning management process, is examined and all elements those have to be in the plan are explained.In the last part, topics of historical development of automotive industry, its structure, characteristics, strength and weaknesses, foreign trade capacity are examined in detail. Moreover in this part, there are the findings and interpretations of the results of tested data that acquired from the surveys intended for the automotive sector. In the conclusion part, there is a summary of findings and the assessments and also there are advices.