Prof. Dr. Nejat Göyünç biyografisi
Prof. Dr. Nejat Göyünç biography
- Tez No: 279038
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Prof. Dr. Nejat Göyünç, Türk Tarihinin, Ortaçağ'dan, Yeni ve Yakınçağ'a, Yeni ve Yakınçağ'dan Cumhuriyet Tarihine kadar farklı alanlarında araştırma ve incelemeler yapmış yakın dönem tarihçiliğimizin önemli isimlerinden biri olmuştur. Yazdığı eserler ve yetiştirdiği öğrencileriyle modern Türk Tarihçiliğinin gelişmesine büyük katkılarda bulunmuş, önemli bir bilim insanı olmuştur. Osmanlı Sosyal İktisat Tarihi, Milli Mücadele Tarihi ve Ermeni Meselesi gibi konular Göyünç'ün üzerinde durduğu başlıca konuları oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türk tarihçiliğine önemli hizmetleri bulunan Prof. Dr. Nejat Göyünç'ün hayatı, eserleri ve kişiliği ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma sırasında kendisinin kitapları, makaleleri ve diğer çalışmaları ile ailesi ve yakın çevresiyle yapılan mülakatlar temel alınarak bir metin tesis edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Nejat Göyünç has done studies within Turkish History from the Middle Age to Classical and Modern Ages. He became an important name within the Modern History. His works and his students have contributed to the growth of modern Turkish History. Otoman Socioeconomic History, National Struggle History and the Armenian Problem were the main study areas Göyünç worked with. In this work we we have dealt with the life of Prof. Dr. Nejat Göyünç and his works and his personality. During the work we have used his books, articles and other works; furthermore we have interviewed his family and his relatives.