Adi fiğ ve sakız baklası ile arpa ve tritikalenin karışık ekimlerinin verim ve diğer bazı özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27907
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Tarla Bitkileri Anabil im Dalı deneme tarlalarından 1991-1992 yılı vejetasyon döneminde yürütülen bu araştırmada adi fiğ ve sakız baklası ile arpa ve tritikalenin karışık ekimleri farklı ekim şeklindeki verim ve diğer bazı özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla baklagil ve tahıllar daha önce yapılan deneme sonuçlarına uyan ekim normlarında karışık olarak veya ayrı ayrı sıralara ekilmiş, iki faktörlü (ekim ve karışım şekli), dört tekerrür lü deneme SO cm arası 2 uzaklıkta 10 m 'lik parsellerde markürle açılan çizilere tohumlar elle ekilerek kurulmuştur. Adi fiğ ve Baklaların *A 10-25 çiçeklerime döneminde hasat edilen parsellerden alınan üründe verim ve kalite analizleri gerçekleştirilmiş, istatistik analizler yapılarak üstün olan uygulamalar belirtilmiştir. Sonuçlar şöyle özetlenebilir. 1. Sakız Baklası ve Adi Fiğin Arpa ve Tritikale ile yapılan karışık ekimleri Akdeniz iklim kuşağında çok olumlu sonuçlar vermekte ve pamuk tahıl ekim nöbetinde boşluğu doldurabileceği anlaşılmaktadır. 2. Sakız Baklası ve Adi Fiğ, Arpa ve Tritikale ile aynı veya değişik sıralara ekildiğinde tatminkar ver imler sağlamaktadır. 3. Karışımlarda buğdaygil komponenti olarak Arpa Tritikaleden daha iyi sonuç vermekte, Fiğ+Arpa ve Bakla+Arpa karışımları verim açısından en uygun alternatifi simgelemektedir. 29h. Karışımların Fiğ komponenti, ham protein içeriği üzerinde olumlu etki sağlarken bakla ve tritikale içeren karışımlarda diğerlerine nazaran ham protein oranı düşmektedir. 5. Karışımların botanik kompozisyonunda baklagil oranı ortalama *A 21.9-23.5 arasında değişmekte, Fiğ+Arpa karışımı yabancı bitki gelişmesini engellemek açısından da en iyi sonucu vermektedir. 6. Araştırma sonuçlarına göre Ege Bölgesi sahil kuşağında yetiştirilecek Fiğ+Arpa ve Bakla+Arpa karışımları sırasıyla 4078 kg/da ve 3907 kg/da yeşil ot verimi sağlamakta aynı karışımların ham protein ve ham kül verimi açısından da üstünlükleri kanıtlanmaktadır. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY The yield. and other characteristcis of mixed cropping of common vetch, beans, barley and triticale were tested in this study conducted in the experimental fields of Aegean University, Ag'ric, Fac, Field Crop Depertment during the groving periods of 1991-1992. For this aim the legumes and cereals were sown in mixture or separately in accordiance with the results of previous experiments and the experiment with two factors (type of mixtures and type of seeding) were applied in the field by using markers to mark rows 20 cm apart and sowing by hand. The 10 m plots were harvested at the 10-25 % flowering stage of commow vetch and barley, the yield and quality properties of these material taken from the plots were analiaed. The results showing the superiority of some alter natives determined by the statistical analysis can be summer ised as followings. 1- The mixed cropping of beans and common vetch with barley and triticale gave reasonable yields under mediterranean conditions of Ege and proved to be a good alternative source in cotton-wheat rotation system. 2- When the bean and vetch were sown with barley or triticale in mixtures, yields were satisfactory. 3- As cereal Barley gave better results than triticale in mixtures, Vetch+Barley and Bean+Barley were the best choices in terms of yield. **- The vetch component of mixtures had a positive effect on crude protein content while the crude protein decreased in the mixtures routaining bean and triticale comparcel to others. 315- The legume ratio in the botanical composition of mixtures is between 21.9 - S3. 5 54. The vetch and barley mixtures gave the best results in terms of Meed controle. 6- According to the results of experiment Vetch+Barley and Bean+Barley prodveed ^0780 kg/ha and 39070 kg/ha foddm respectively. The same mixtures were superior than others in terms of crude protein and crude ash.