Adi ve koca fiğ yem bitkilerinde mikoriza spor oluşumu ve gelişimine etkisi
The effect of mycoriza sports formation and development in common and narbonne vetch forage crops
- Tez No: 712984
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toprak üzerinde ve içinde sayısız canlıların yaşaması sebebi ile dinamik bir varlıktır. Bu canlılar arasında toprak ve bitki kökleri arasında bağlantı sağlayan arbusküler mikorizal mantarlar (AMF), önemli kök bölgesi mikroorganizmalarıdır. Bu çalışmanın amacı, mikorizaların toprak ve bitkilerle etkileşimini, spor sayılarının üremesini ve iki yem bitkisi olan Fiğ ve Fiğ'in bitki besin maddelerine etkisini belirlemektir. Mikorizalar genellikle ekimden sonra eklenir ve fiğ zamanla artar.
Özet (Çeviri)
It is a dynamic being due to the fact that countless creatures live on and inside the soil. Arbuscular mycorrhizal fungi decdec AMF), which provide a connection between soil and plant roots between these creatures, are important root zone microorganisms. This study was conducted to determine the interaction of mycorrhizae on soil and plants, the reproduction of spore numbers and the effect of plant nutrients on two types of fodder plants, the Ordinary vetch and the Big vetch plant. The mycorrhiza october after sowing of Ordinary and large vetchs has increased due to time.