Yönetim bilişim sistemleri kullanımı açısından kurumsal değişime direnç algılamalarının iç müşteri memnuniyeti üzerine etkisi: üniversite hastaneleri üzerinde bir araştırma
The effect of corporate change resistance perceptions on internal customer satisfaction regarding the usage of management information systems: a research on the university hospitals
- Tez No: 505028
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Teknoloji gelişim hızının giderek arttığı dünyamızda koşullarda hızla değişmektedir. Bu gelişmeler dengeleri değiştirmiş, özellikle müşterinin ve bilişim teknolojilerinin önemi giderek artmıştır. Bilişim sektörünün giderek kurumların can damarı haline gelmesi de iş yapış biçimlerini değiştirmeye başlamış, bu alanda yeni çalışmalar ve eğitimler ile çalışanların yani iç müşterilerin uyumunun sağlanması gereği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma da bilişim teknolojilerinin sağlık sektörüne girişine ve sağlık sektöründe zorunlu bıraktığı değişime çalışan yani iç müşteri gözüyle bakılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümde değişimin kurumlar içinde nasıl algılandığına, değişim yönetimine değişimin başka bir boyutuna; kendisine gösterilen dirence dair bir literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, hastaneler de müşteri kavramı anlatılırken çalışmada ölçmek istediğimizi iç müşteri memnuniyetine dair bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yönetim bilişim sistemleri anlatılarak sağlık sektöründeki kullanımına değinilmiştir. Dördüncü bölümde de Tıp Fakültesi hastanelerinde kullanılan sağlık bilişim sistemine dair yapılan saha çalışmasında bir vakıf ve bir devlet üniversitesi karşılaştırılmış, bu saha çalışmasından elde edilen veriler Yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, in which technology development rate is gradually increasing, conditions change rapidly as well. These developments have changed the balance; the importance of customer and information technologies has specifically increased. The fact that the information sector has become increasingly important to the institutions has also started to change the forms of work precipitation, necessitating the adaptation of employees and internal customers with new studies and training. In this study, the introduction of information technologies into the health sector and the change the technologies brought to the sector is looked upon from the employees, internal customer, perspective. In the first section of the study, the concept of corporate change management was explained. A literature review on how change is perceived within institutions was done, change management is discussed within the framework of the approaches in management science and the differences in management of change management are discussed. In the third chapter, another dimension of change; a literature review was conducted on the resistance shown to change itself. In the fourth chapter, while the internal customer concept is explained, information about internal customer satisfaction which we want to measure in the study was given. In the fifth chapter, management information systems were explained, and their use in the health sector was discussed. In a field study on the health information system used in medical faculty hospitals, a private and a state university were compared, the data obtained from this field study were analyzed by structural equation modeling and the results obtained from this study were given in the last section.