Uluslararası denetim standartlarına (ISA's) göre Türkiye'de denetim ortamı ve kurumsal yönetim uygulamaları
Auditing environment and corporate governance implementation in Turkey according to international standarts on auditing (ISA?s)
- Tez No: 279110
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Uluslararası finansal kriz ve skandalların arkasında yatan önemli sebeplerden birisi uygulanan kurumsal yönetim politikalarının yetersizliği ve şirket finansal tablolarında görülen yolsuzluklardır. Şirketlerin yönetim ve denetimi konusunda şeffaflık, hesap verebilirlilik, sorumluluk ve adaletlilik gibi kavramların tümünü içine alacak şekilde ifade edilen kurumsal yönetim politikalarının doğru ve güvenilir bir şekilde uygulanması tek başına mümkün değildir. Bu ilkelerin yerine getirilmesinde denetim uygulamalarının başarısı da önemli bir faktördür. Kurumsal yönetim ve denetim arasında yapılan bu işbirliği ile birlikte yaşanabilecek finansal kriz ve muhasebe skandallarının da önüne geçebilmenin en etkin yolu sağlanmış olacaktır.Bu çalışmadaki amaç, Uluslararası Denetim Standartları (ISA's) ve kurumsal yönetim ilkeleri ile ilgili olarak Türkiye'de yapılan düzenlemelerin değerlendirilmesi, Türkiye deki denetim ortamının Uluslararası Denetim Standartları (ISA's) uygulaması açısından ele alınması ve iki uygulamanın birbirleriyle olan ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the important resons of international financial crisis and scandals is inadequate corporate governance policies and improprieties in the company?s financial tables. Corporate governance policies which includes the terms of transparency, accountability, responsibility and farness about the implemented on their own. The success of auditing practices is an important factor in the implementation of these principles. By the cooperationof corporate governance and auditing, possible financial crisis and accounting scandals can be prevented efficiently.The objectives of this study are to evaluate the regulations about ISA?s and the principles of corporate governance in Turkey, investigate the auditing environment in Turkey in tems of ISA?s and assess the relations of these two practices.