Türkiye'de ücret farklılıkları ve ücret ayrışması
Wage differences and wage dispersion in Turkey
- Tez No: 279125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DONDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılan bu çalışmayla, 2000'li yıllar sonrasında Türkiye emek piyasasında yaşanan gelişmeler ve değişimler incelenmiştir. Emek piyasasına dair analizler yapılırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından hazırlanan Hane halkı Bütçe Anketlerinden yararlanılmıştır. Çeşitli kategoriler arasındaki ücret farklılıkları tespit edilirken Oaxaca?Blinder Çözümlemesi ve Üç?Aşamalı Ücret Çözümlemesi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma üç farklı kategori için yapılmış, kadın?erkek, kamu?özel sektör ve sendikalı?sendikasız ayrımı yapılarak çalışanların kategorinin ücretlere etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kadın?erkek kategorisine göre ele alınan 2004 ve 2008 yılı karşılaştırıldığında, her iki yılda da erkeklerin ortalama ücretleri kadınların ortalama ücretlerinden yüksek çıkmıştır. Kadınların eğitim seviyesinin ve çalıştıkları firmanın büyüklüğünün artması, erkekler ile ortalama ücret farkını azaltan değişkenler olarak tespit edilmiştir. Sendikalı?sendikasız kategorileri incelendiğinde, ele alınan her iki yılda da sendikalıların ortalama ücretleri yüksek olmuş ve geçen beş yıllık süreçte ortalama ücretler farklılıklarının sendikalılar lehine değiştiği görülmektedir. Ele alınan dönemde sadece sendikalı olmanın ücret farklılığına etkisi de giderek artmıştır. Çalışmada son olarak kamu?özel sektör ayrımı yapılmış ve kamuda çalışanların ortalama ücretleri her iki yılda da özel sektörde çalışanların ortalama ücretlerinden yüksek çıkmıştır. Ele alınan dönemde kamuda çalışmanın ortalama ücretlere olan etkisi giderek azalmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, Labor market developments and changes in Turkey are examined. While analysis of the Turkish labor market, Household Budget Surveys which are conducted by Turkish Statistical Instutite are used. Since wage differences of various categories are detected, Oaxaca?Blinder and Three?way Decomposition methods are used. The effect of several categories (public?private, union?nonunion, and female?male) on wage differential are investigated. Average wages of male in both years were higher than that of female. Increasing women?s educational level and firm size reduces wage difference between men. Average wages of union workers are higher than average wages of nonunion workers and the difference of average wages between union and nonuinon workers increases in favor of union workers during the last five years. Finally, public?private wage diffential are discussed in this study. Average wages of public workers are higher than average wages of private workers in both years. The effect of public sector on wage diffential has decreased gradually.