Emek piyasalarında cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı ve Türkiye örneği
Wage discrimination based on gender in labour market and a case study of Turkey
- Tez No: 137576
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
02. Özet Emek piyasaları, ekonomik sistemin önemli bir unsurudur ve emek piyasalarında yaşanan gelişmeler ekonominin genelinde önemli sonuçlar doğurmaktadır. Aynjncıhk ve özellikle de ücretjıyrımcılıgı söz konusu gelişmelerin en önemlilerindendir. Ayrımcılık, cinsiy_et!er_¥eya ırklar arasında gelir, statü vefirsat farklılıklarına neden olduğu için sadece ekonomik değil aynı zamanda toplumsal sonuçlan olan bir olaydır. Geleneksel olarak ayrımcılığın derecesi, Oaxaca (1973) ve Blinder (1973) tarafından geliştirilen, cinsiyetler arası ücret farklılıklarının açıklanan ve açıklanamayan kısımlarına ayrılmasına dayanan bir ayrışım metodu kullanılarak ölçülmektedir. Ayrışımın açıklanan kısmının, cinsiyetler arası eğitim standartları, deneyim düzeyi gibi verimlilik farklılıklanndan kaynaklandığı açıklanamayan kısmın cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığının en az bir elementini içerdiği iddia edilmektedir. Bu çalışmada erkek ve kadm çalışanlar arasındaki ücret farklılıklarını incelemek için Devlet istatistik Enstitüsü tarafından hazırlanan 1944 Hanehalkı Gelir Dağılımı Anketi verileri kullanılmıştır. Ücret farklılıklarını araştırırken, insan sermayesi donanımı, sosyo ekonomik faktörler ve emek piyasası ile ilgili bir kısım açıklayıcı değişkenden faydalanarak erkek çalışanların kadın çalışanlardan yaklaşık olarak %32 daha fazla ücret avantajına sahip oldukları ve bu farklılığın yaklaşık olarak %82'inin ücret ayrımcılığından kaynaklandığı bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The labor market is the most important component in the economic system and the economic system has been affected to development in the labor market. Discrimination is an important concept in the labor market. Discrimination has caused differences income, statute, change between gender or race due to not only an economic concept but also an social concept. Traditionally, the degree of discrimination is measured using a decomposition methodology based on Oaxaca (1973) and Blinder (1973) separating gender wage differentials into explained and unexplained components. The explained part of the decomposition is caused by productivity differentials between sexes, such as differing schooling standards and experience levels, while the unexplained component is argued to contain at least an element of gender wage discrimination. For the investigation of wage differentials between male and female workers we are using the 1994 Turkish Houesehould Expenditure Survey conducted by the State Institute of Statistics. Concerning wage differences, male workers wage on average 32 percent more than their female counterparts. When controlling for a set of independent explanatory variables including human capital traits, socio-economics and labor market factors, gender based wage discrimination reached nearly 82 per cent of the 32 per cent wage differences. VIII