4857 Sayılı İş Kanunu'nda iş güvencesi
Job security in 4857 Numbered Labour Law
- Tez No: 279129
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MURAT DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal devlet anlayışının gelişmesiyle birlikte daha da önem kazanan ve çağdaş İş Hukuku'nun en önemli konularından birisini oluşturan iş güvencesi kavramı, genel olarak işçinin işveren tarafından yapılacak fesihlere karşı korunmasını ve iş ilişkisine süreklilik kazandırılmasını ifade etmektedir. Günümüzde çalışma hakkı sadece bir işçi hakkı değil, temel bir insan hakkı olarak da değerlendirilmektedir. Bu bakımdan çalışma hakkının korunması sosyal barışın sağlanması açısından da çok önem taşımaktadır. Çünkü çalışanların hiçbir sebep gösterilmeksizin işten çıkarılabildiği ve iş güvencesinin olmadığı bir ortamda toplumsal düzenin korunması ve huzurun sağlanması oldukça güç olacaktır. Gerçekten de iş güvencesi, sadece işçiler açısından değil, tüm çağdaş toplumlar açısından da yaşamsal öneme bir sahip konu olarak ele alınmakta ve sorunun sadece kişisel değil siyasal ve sosyal bir boyutu olduğu da kabul edilmektedir. İş güvencesinin çalışma hayatındaki ve Türk İş Hukuku'ndaki yeri, önemi ve gerekliliğinin anlatılacağı bu çalışmada iş güvencesi kavramı ve iş güvencesinin tarihsel gelişimi incelenerek, dünyadaki diğer iş güvencesi uygulamalarından örnekler verilecek ve iş güvencesinin uluslararası ve ulusal kaynaklarının neler olduğu üzerinde durulacaktır. Daha sonra ise, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesinin kapsamı belirtilerek, geçerli ve geçersiz fesih nedenlerinin neler olduğu, haklı neden-geçerli neden ayrımı ve bu bağlamda fesih yöntemi ve fesih bildirimine itiraz ve usulü konuları üzerinde durularak, geçersiz nedenle yapılan feshin sonuçları ve yargılama sırasında ortaya çıkabilecek durumlar ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Son kısımda ise, çalışma koşullarında değişiklik ve toplu işçi çıkarma durumlarının iş güvencesiyle nasıl bir ilişki içinde olduğu konusuna değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Job security concept, which acquired more importance due to development of social government understanding, and which constitutes one of the most significant issues of contemporary Labor Law, generally expresses protection of employee against terminations by employer, and providing continuity in job relation. Today right to labor is considered not only an employee?s right but also a fundamental human right. Accordingly, preserving right to labor bears high importance for maintenance of social peace. In an environment lack of job security where employees could be fired without any reason, it will be difficult to preserve social order and ensure peace. Job security is considered a vital issue from the point of the view of not only employees but also all contemporary societies; besides personal dimension, there are social and political dimensions of the issue. In this study, which will provide an understanding for importance, place and necessity of job security in business life and Turkish Labor Law, job security concept and historical development of job security will be examined, examples of job security applications around the world will be discussed and international and local sources of job security will be emphasized. Then, the concept of job security will be defined within the frame of 4857 numbered Labor Law, valid and invalid reasons for termination, fair reason-valid reason distinction, termination method, objection to, and procedure of termination notice issues will be emphasized, the consequences of termination with invalid reasons, and the conditions likely to arise during judgment process will be explained in detail. In the last chapter relation between job security, and change in working conditions and collective dismissal will be mentioned.