4857 sayılı İş Kanunu'nda fazla çalışma
Overtime work in the Labour Law number 4857
  1. Tez No: 241968
  2. Yazar: HANDE KUTLUER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kanunun çalışma süreleri konusunda belirlediği sınırları aşan çalışma anlamına gelen fazla çalışma, hem işçi sağlığı ile ilgili, hem de istihdam politikaları ile yakından ilgili bir kavramdır.İşçinin normal çalışma süresini tamamladıktan sonra daha fazla efor sarfederek gerçekleştirmek zorunda kaldığı fazla çalışma, işçi sağlığının korunması açısından sınırlandırılması gereken bir alandır. Ancak Kanunen ne kadar sınır getirilirse getirilsin iş güvencesinin yeterince sağlanmamış olması ve düşük ücret politikaları nedeniyle işçiler fazla çalışma ücretini ek gelir olarak görmektedirler.Sürekli fazla çalışma yaptırılmak suretiyle 2 hatta 3 kişinin yapması gereken bir işin tek kişiye yaptırılmasıyla istihdamın artması engellenmektedir. Dolayısıyla fazla çalışma süresine konulacak olan sınır ve sınırın aşılmasının engellenmesinin etkin denetimi aynı zamanda yeni istihdam yaratılmasını sağlayacak ve böylece bir bakıma işsizliğin önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
Overtime work, which means to exceed the limits of working hours that is determined by the Labour Law is both about the health of labourers and the politics of employement.In overtime work, labourers have to perform extra energy after they comlplete their weekly working hours. Because of this, overtime workhas to have limits. But no matter how disrict the limits are, the low salary politics and the les of job security labourers are tend to utilize the overtime work as an extra payment.Due to the employement politics employements made labours work 2 or 3 times more so they can hire les employees.For conclusion controlling the limits of overtime work will provide job opportunuties for much more people and it will decrease the percantage of unemployement.