Milli kültürel kimlik bağlamında Erken Cumhuriyet Dönemi müzik eğitim politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of music education policies in the context of national-cultural identity in the Early Republican Period
- Tez No: 279130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHRİYE DİNÇER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İmparatorluktan ulus devlete geçiş sürecini ifade eden Erken Cumhuriyet Dönemi, birçok süreç üzerinden analiz edilebilir. Bu süreçlerden en önemlisi olarak ifade edebileceğimiz ulus inşası, bünyesinde pek çok farklı bileşeni barındıran bir sürece denk gelmektedir. Bu tez, ulus inşa süreci içerisinde kültür politikalarının bir ayağını ifade eden müziğin, eğitimi üzerine odaklanmaktadır. Bir taraftan inşa edilen milli kültürel kimliğin, diğer taraftan tüm ülkede yaygınlaştırılması, benimsetilmesi ve geliştirilmesi dönemin müzik eğitim politikalarının ana amacını ifade etmektedir. Bu sürece mevcut eğitim ve öğretim kurumları yaşadıkları çeşitli değişim ve dönüşümlerle dahil edilirken, birçok yeni kurum ve kuruluş da eklenmiştir. Bu nedenle tezde, Erken Cumhuriyet Dönemi'nin müzik eğitim politikaları değerlendirilirken, örgün eğitim kurumları olarak ifade ettiğimiz okulların yanında, genel eğitim kurumları olarak değerlendirdiğimiz kurum ve kuruluşlar da kapsama dahil edilmiştir. Bu değerlendirişte, dönemin müzik ders kitapları ve genel eğitim kurumları olarak nitelendirdiğimiz Halkevlerinin, Radyonun ve Köy Enstitüleri'nin çıkarttığı dergiler eleştiril ve karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuş, dönemin müzik eğitim politikalarının temelinde modern ve milli bir kültürel kimliğin tüm ülkede tesisinin amaçlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu amacın dönemin müzik eğitimi açısından görünürlüğü ise, milli müzik olarak halk müziğinin, modern müzik olarak da Batı müziğinin benimsenmesi olmuştur. Modern ve milli müziğin bu iki müziğin sentezi üzerinden inşa edileceği düşüncesinin, incelediğimiz dönem içerisine yansıması ise, 1940'lara kadar ülkede ağırlıklı olarak Batı müziği temelli bir eğitimin, 1940 sonrası dönem içinse halk müziği ağırlıklı bir müzik eğitiminin yürütülmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The early republican period which signifies the transition process from the empire into the nation-state can be analysed over different aspects. Nation building, one of the most important processes, occurs in a process which has different components. This thesis focuses on the music education which is a part of culture politics in the nation-building process.The main aim of that era?s music education was on one hand to develop a national identity and on the other to persuade it. While the present instruction and education institutions have been included into the process with their transformations, many other new foundations have been developed,too. Taking this into consideration, when we evaluate music education policies of the early republican period, we also study general education institutions besides formal education schools. In this evaluation schoolbooks of that era and the magazines published by Community homes, Radio and institutes have been analysed in a comparative and critical way, and it has been seen that the basic principle of that era?s music education policies was to establish a modern identity through the whole country. We observe that folk music was chosen as a national and western music as the modern in the music education. It is mainly observed that modern and national music were synthesized in a way that till 1940?s music education based on Western music, whereas after 1940?s it focused on folk music.