Öğretmenlerin okul zorbalığına ilişkin algıları
Teachers' perceptions of school bullying
  1. Tez No: 279136
  2. Yazar: BETÜL KANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; öğretmenlerin okul zorbalığı davranışlarına ve bu davranışların görülme sıklıklarına ilişkin algılarını, bu davranışların meydana geldiği yer ve zamanı ve öğretmenlerin zorbalık ile başa çıkma biçimlerini belirlemek ve öğretmenlerin bireysel özelliklerine göre zorbalık davranışlarıyla ilgili algılarının ve zorbalık ile başa çıkma biçimlerinin farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir.Araştırmanın evrenini İstanbul'un en fazla göç alan ilçelerinden biri olan Avcılar ilçesinde bulunan ilk ve orta dereceli resmi okullarda görev yapan 1677 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından Jodie Tintorer'in
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine teachers' perceptions of school bullying behaviors and frequency of these behaviors occurrence, the place and time that these behaviors happen, teachers' handling style of bullying, and whether there is any difference on teachers' perceptions about bullying behaviors and handling styles of bullying according to teachers' individual characteristics.The universe of the research consisted of 1677 teachers who work at primary and secondary schools in Avcılar. The questionnaire was formed by translating Jodie Tintorer's