Sosyo-psikolojik yönden vergi kayıp ve kaçaklarının nedenleri
Social-psychological aspects of tax losses and causes evasions
- Tez No: 279144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİYNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sosyoloji, Finance, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vergiler toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Devletin kamu harcamalarına karşılık en önemli gelir unsuru olan vergiler, bireylerin tüketim ve tasarrufları üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğundan bireyler üzerinde yarattıkları etkileri ele alınmaz ise devlet açısından vergi kayıpları söz konusu olabilecektir.Bir toplumu oluşturan bireylerin önemli bir kısmı gelirinin, servetinin ya da harcamalarının bir bölümünü devlete vermek istemez. Diğer bir kısmı ise vergilere kutsallık atfederek vergi ödemeyi bir vatandaşlık görevi sayar ve katlanmak durumunda olduğu bu baskı hissini hafifletmeye çalışır. Şüphesiz ki her bireyin vergiler karşısında hissettiği bu baskı hissi farklılık gösterecektir. Toplumu oluşturan tüm mükelleflerin vergilere karşı davranışlarının tek tek incelenmesi de mümkün olamayacağından çalışmamız kapsamında kimi genellemelere başvuracağız.Bir ülkenin vergi sistemi o ülkenin ekonomik yapısını yansıttığı gibi sosyal yapısını da yansıtmaktadır. Değişen dünyada da devletlerin öncelikli amaç ve politikalarının değişmesi olağandır. Buna bağlı olarak vergi sistemlerinde de çeşitli reformlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu reformlar ile sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek ve vergi kayıplarına neden olmamak için de o toplumda yaşayan bireylerin vergiye karşı davranışlarının ve bu davranışları etkileyen faktörlerin incelenmesi gerekmektedir.Bu çalışma ile çağdaş vergilendirmede sosyo-psikolojik açıdan vergi kayıp ve kaçaklarının nedenlerini ortaya koyarak toplum tarafından kabul gören bir vergi yönetiminin sağlanmasına yönelik alınması gereken önlemleri değerlendireceğiz
Özet (Çeviri)
Taxes are indispansable for the present social lifes. In allowance to the state expenses taxes are the main incoming resource for the government, as it has a important influence on the individual consumption and also disposal it may would be a loss if the the effect on individual of pressure which it makes won?t be argued out by the government.Most of the members of the community wouldn?t like to give an important part of their incomings their furtune or their budget to the state. The other half again accepting taxes as a bid and know this payment as a mission and trying to diminsh the feeling of pressure. As there is no opportunity to examin the individuals in single we will take the averages most of the time.The tax structure of a state is reflecting the economic and also the social buildings of a country. The change of the political views and the main causes is possible as the world is changing. According to this it is a need to reform the tax system in several areas. To asume a healthy result with the most minor lost it is important to take a look of the attitude of the humanity to the taxes and the factor which have force on it.This study will show assessments of devices which are have to be taken to get an acceptable administration of taxes by cleareyfing the causes of tax evasions and tax losses on the social-psychologic level of the modern taxation.