Çeşitli bitki büyüme maddeleri uygulamaları ile farklı azot dozlarının, baklada büyüme, besin maddeleri alımı, verim, verim ögeleri ve dökülme üzerine etkileri konusunda araştırmalar
- Tez No: 27915
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET 1988 - 1989 ve 1989-1990 yıllarında Bornova koşullarında yapılan denemelerde farklı azot dozlarının ( 0 kg/da N, 3 kg/da N, 12 kg/da N) ve farklı bitki büyüme maddeleri ile dozlarının (Atonik 62,5 ml/da ve 125 ml/da, Gibbex 125 cc/da ve 250 cc/da ) Eresen -87 bakla çeşidinde, büyüme, verim, venm ögelen ve dökülme üzerine etkileri araştırıldı. Deneme Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne ait deneme tarlalarında faktöriyel tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Elde edilen sonuçlan kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. 1. Azot dozları ve bitki büyüme maddeleri ile dozlarının bitki boyu üzerine etkilerinde fark bulunmamıştır. Ancak yan dal sayısı, kuru madde ağırlıkları ve nodozıte durumu, azot dozları ve bitki büyüme maddeleri ile dozlarından etkilenmişlerdir. Azot dozları arttıkça değerlerin azaldığı, en yüksek değerlerin 0 kg/da azot dozunda elde edildiği görülmüştür. Atonik 62,5 ml/da uygulamasında da en yüksek değerler elde edilmiştir. 2. Topraktan kaldırılan azot, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum alınım seyri, kuru madde oluşumuna paralel ilerlemiştir. Azot dozları arttıkça topraktan kaldırılan besin elementleri miktarı azalmıştır. Tüm vegetasyon dönemi boyunca topraktan 18.82 kg/da azot;1.60 kg/da fosfor, 12.42 kg/da potasyum, 6.35 kg/da kalsiyum, 0.64 kg/da magnezyum kaldırılmıştır. Topraktan kaldırılan azotun % 69.41'i/osforun % 48.52 'si, potasyumun % 27.11'i kalsiyum % 3,15'i, magnezyumun % 13,53'udane ile kaldınlmışür. 3. Dane verimi üzerine azot dozları negatif yönde etkili olmuş, en yüksek dane verimi, 0 kg/da azot dozunda elde edilmiştir. Azot dozları arttıkça dane veriminde azalma görülmüştür. Gibbex 125 cc/da uygulaması x = 436,46 kg/da ile en yüksek değerli bitki büyüme maddesi olmuştur, onu x =424,94 kg/da ile Atonik 62,65 ml/da uygulaması izlemiştir.Bitkide bakla sayısı üzerine azot dozlarının ve bitki büyüme maddelerinin etkisi önemli olmuştur. Okg/da ve 3 kg/da azot dozunda bakla sayılan aynı olurken 12 kg/da azot dozunda azalış görülmüştür. Gibbex 125 cc/da uygulamasında en fazla bakla sayısı elde edilmiştir. Baklada dane sayısı üzerine azot dozlarının negatif etkisi olmuş, 0 kg/da azot dozunda x = 2,72 ad/bakla ile en yüksek değer elde edilmiştir. Bitki büyüme maddelerinin etkisi birbirine yakın olmuştur. 1000 dane ağırlığı üzerine azot dozları ve bitki büyüme maddeleri ile dozları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Ortalama bin dane ağırlığı 1750,05 gr olmuştur. 4. Danede protein oranı tüm azot dozlarında ve bitki büyüme maddelerinde benzer sonuçlan vermiş, ortalama % 23,61 olarak tesbit edilmiştir. Protein verimi ise azotla ters etkilenmiş, 0 kg/da azot dozunda en yüksek olmuştur. Gibbex 125 cc/da uygulaması x = 101,88 kg/da ile en yüksek değeri vermiştir. 5. Bitkide açan çiçek sayısı ve dökülme miktarı üzerine azot dozları ve bitki büyüme maddeleri ile dozlarının önemli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ortalama açan çiçek sayısı 95,33 ad/bitki olurken, ortalama dökülme 83,41 ad/bitki olmuştur. Bitkide dökülme oranlan üzerine azotun ve bitki büyüme maddelerinin etkisi önemli olmuştur. Azot dozlan arttıkça dökülme oranında artış izlenmiştir. En az dökülme 0 kg/da azot dozunda Gibbex 125 cc/da uygulamasından x = % 84,60 ile elde edilmiştir,
Özet (Çeviri)
-102- SUMMARY The effects of different nitrogen fertilizer (0 kg / da N, 3 kg / da N, 12 kg/da N) and different plant growth regulators and their doses (Atonik 62.5 ml/da and 125 ml/da, Gibbex 125 cc/da and 250 cc/da) on growing, yield, yield components and abscission of Eresen-87 faba bean cultivar by this investigation which was made under Bornova circumstances in the period of 1988-1989 and 1989-1990. The experiment was formed according to factorial randomized block design on experiment fields which belong to departments of field plants of the Faculty of Agriculture of Aegean University. The results can be summerized as follows. 1. The differance has not been found on the effects of nitrogen fertilizer and plant growth regulators and their doses to plant height. But the side branches, dry matter weight and nodulate were effected by nitrogen fertilization, plant growing regulators. It has been seen that the valves were decreased when the nitrogen fertilizer increased and the maximum values has been abtained at control plants. Also the maximum values were abtained in the application of Atonik 62.5 ml/da. 2. The uptake of N,P,K,Ca and Mg from soil has been developed parallel to the accumulation of dry matter. When the nitrogen fertilizer increases the amount of the nutrients taken from the soil has been decreased. 18.82 kg/da N, 1.60 kg/da P, 12.42 kg/da K, 6.35 kg/da Ca, 0.64 kg/da Mg has been taken by the seed during the period ofvegatation. 69.41 % of nitrogen, 48.52 % of phasphorus, 27.11 % of potassium, 3.15 % of calcium, 19.59 % of magnessium taken from the soil have been taken by the seed. 3. The nitrogen fertilizer has a negative, effection on seed yield, the maximum seed yield has been obtained at control plants. It has been seen that seed yield was decreased as the nitrogen fertilizer was increasing. The applying of Gibbex 125 cc/da with X = 436,46 kg/da has become plant growing regulators which has the maximum value. The nitrogen fertilizer and plant growing regulators have an important effection to the amount of pod on the plant. It has been seen that the pod number reduces at 12 kg/da nitrogen fertilizer but the pod number is same at control and 3 kg/da nitrogen fertilizer. The maximum pod number has been obtained in the application of Gibbex 125 cc/da. The seed number of pod was effected negatively by nitrogen fertilizer, the maximum value has been obtained at control plants with X = 2.72 unit/pod. The effection of plant growing regulators have been similar to each other.- 103 - There is no important difference between nitrogen fertilizer and plant growing regulators on the weight of 1000 seed. The weight of 1000 seed has been approximately 1750.05 gr. 4. The protein ratio on seed has same resuts in all nitrogen fertilizer and plant growing regulators, the average has become as 23.61 %. Protein yield has been effected inversely by nitrogen, it has become at maximum point at control plants. The GibbexHS cc/da application has given the highest value with X = 101.88 kg/da. 5. It is seen that nitrogen fertilizer and plant growing regulators and their doses have no important effects on the amount of flowers of plant and abscission. When the average number of flowers is 95.33 No/plant average abscission has become 83.41 No/plant. The nitrogen and plant growing regulator have an important effection on the ratio of abscission. It is seen that when the nitrogen fertilizer increases also the ratio of abscission increases. The minimum abscission has been obtained by the application of Gibbex 125 cc/da at control plants. IZi^JJ^^^^ "kife-