Çevik kuvvet polisinde iş doyumu: Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü örneği
Job satisfaction in riot police: An example of Ankara Riot Police Department
- Tez No: 279163
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CERRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde çalışan polis memurlarının iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda çevik kuvvet polislerinin -genel ve alt boyutlardaki- iş doyumunun, çalışılan alt birim ve demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmada, yazılı kaynaklarda yer alan anketler esas alınarak hazırlanan özel bir iş doyumu anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Söz konusu anket, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde çalışan polis memurları arasından tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 170 kişiye uygulanmış, elde edilen veriler PASW (Predictive Analytics SoftWare) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, polisler memurlarının genel iş doyum düzeyleri orta seviyede bulunmuştur. İş doyumunu etkileyen boyutlar kapsamında polis memurlarının iş doyum düzeylerinin yönetim boyutunda düşük; işin yapısı, ücret ve çalışma arkadaşları boyutunda ise orta seviyede olduğu görülmüştür.Yaş ve kıdem değişkenlerinin genel ve alt boyutlardaki iş doyumunda farklılık yaratmadığı; medeni durum ve çalışılan alt birim değişkenlerinin genel ve bazı alt boyutlardaki iş doyumu üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Buna göre, birlik amirliklerinde çalışan polisler diğer alt birimlerde çalışanlara göre; bekar polisler ise evli olanlara göre daha düşük iş doyumuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine job satisfaction levels of police officers working in Riot Police Department of Ankara. For this purpose job satisfaction levels ?in total and sub-dimensions- of riot police has been examined regard to work department and demographic variables.In this research a special job satisfaction survey, prepared based upon the job satisfaction surveys in literature, was utilized. The survey was applied to 170 person which chosen with stratified sampling method among the police officers working in Riot Police Department of Ankara. The data collected was analysed with PASW (Predictive Analytics SoftWare) Statistics programme. As a result of the analyses, total job satisfaction level of police officers was found moderate level. Looking at the dimensions affecting job satisfaction; police officers? job satisfaction level was found as low in `administration? dimension; moderate in `type of work?, `salary? and `coworkers? dimensions.On the other hand it was found that `age? and `seniority? variables did not cause any difference in total and sub-dimensions of job satisfaction. However, `marital status? and `work department? was found to be effective on total and some sub-dimensions of job satisfaction. According to this, officers working in units are least satisfied and single officers have lower job satisfaction than married.