Matematik öğretmenlerinin alanlarına ait öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetsel becerileri arasındaki ilişki
Mathematics teachers' classroom management skills in areas of the province of the relationship between self-efficacy perceptions
- Tez No: 279169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul İli Bayrampaşa İlçesindeki resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında çalışan matematik öğretmenlerinin alanlarına ait öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetsel becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla ilköğretim-ortaöğretim okullarında çalışan matematik öğretmenlerinin öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetsel becerileri arasındaki ilişki ortaya çıkarılmıştır.Araştırma, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Bayrampaşa ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 37 ilköğretim-ortaöğretim okulunda görev yapan 119 matematik öğretmeni üzerinden yürütülmüştür.Araştırmada öğretmenlerin, öğretmen yeterliğini ölçmek için Tschannen-Moran ve Woolfolk-Hoy (2001) tarafından geliştirilen; Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ?Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği?, matematik öz-yeterliğini ölçmek için Özgen ve Bindak (2008) tarafından geliştirilen ?Matematik Öz Yeterliği Ölçeği?, sınıf yönetim becerilerini ölçmek için Delson (1982) tarafından geliştirilen; Yalçınkaya ve Tombul (2002) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ?Sınıf Yönetimi Beceri Ölçeği? ve araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bulguların analizinde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmış, ayrıca gruplar arası farkı belirlemede Tek Yönlü Varyans Analizi, t Testi, Kruskal Wallis-H Testi; hangi gruplar arasında farklılık olduğunu belirlemede Mann Whitney-U Testi, gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Analizi uygulanmıştır.Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde, sınıf yönetimi becerileri ölçeği toplam puanları ile matematik öğretmeni tutum ölçeği alt boyutları arasında yapılan Pearson analizi sonucunda sınıf yönetim becerileri ölçeği puanları ile matematik öğretmeni tutum ölçeği; öğrenci katılımı, öğretim stratejileri, sınıf yönetimi ve matematik öz-yeterliği alt boyutları arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sınıf yönetimi becerileri ölçeği toplam puanları ile matematik öğretmeni tutum ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkide ise; genel olarak sınıf yönetimi becerileri ölçeği toplam puanları yükseldikçe matematik öğretmeni tutum ölçeği alt boyutları puanları anlamlı olacak şekilde yükselmiştir.Bu sonuçlardan hareketle, matematik öğretmenlerinin öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetsel becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, to examine the relationship between the teachers classroom management abilities that work either at primary schools or high schools and their self-sufficiency perception belonging to their own fields, to this end, this research has revealed the relationship between the classroom management abilities and the Maths teachers? self-sufficiency perception belonging to their own fields.This research covers on the Istanbul Provincial of the Bayrampasa district involving 37 primary and high schools and was carried on a total of 119 Maths who have been working at these schools.In this study, in order to evaluate the Maths teachers self-sufficiency, the questionnaire developed by Tschannen-Moran ve Woolfolk-Hoy (2001), adapted into Turkish by Çapa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) as `Teachers self-sufficiency scale? and so as to assess Maths self-sufficiency, the questionnaire, `Maths Self-Sufficieny Scale?, developed by Özgen and Bindak (2008) has been used. Additionally, in order to assess the teachers? classroom management abilities, the questionnaire developed by Delson and adapted into Turkish by Yalçınkaya and Tombul (2002) as `Class Management Skills Scale? and a questionnaire developed by researcher were used to collect data about independent variables of this research.The obtained data was analyzed by SPSS 15.0 program and was interpreted in this research. Frequency and percentage distributions were used in the analysis of these findings and so as to determine the difference between the groups, One-Way Analysis of Variance, t-Test, Kruskal-Wallis H test were applied and in order to understand the difference between groups, Mann Whitney-U test and Pearson Product Moment Correlation were applied.The findings of the survey was evaluated by the results of the Pearson analysis between total scores of classroom management skills scale and sub-dimensions of coping attitude rating scale and there were found to be significantly positive direction relationship between the students? attendance to the class, curriculum strategies, and classroom management skills scale scores and sub-dimensions of the teachers? self-sufficiency perception. Accordingly, according to the relationship between classroom management skills scale total scores and sub-dimensions of the teachers? self-sufficiency perception scale, when the classroom management skills scale total scores increased, similarly coping attitude assessment scale increased in a dramatic way as well.To conclude, these results show us that there is a substantial relationship between teachers? classroom management skills and their self-sufficiency perceptions.