İlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki gelişiminde okul yöneticilerinin katkıları
The contributions of management of school on professional development of primary school teachers
  1. Tez No: 279170
  2. Yazar: BİRSEN RÜZGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İyi bir eğitim-öğretim hizmetinin verilmesinde, etkili bir okul yönetimininyanında yenilikleri takip eden, kendisini sürekli geliştiren, vizyon sahibiöğretmenlerin etkisi aşikardır. Günümüzde öğretmenlik mesleğinin ülkekalkınmasındaki önemi göz önünde bulundurularak birçok toplum tarafındankonuyla ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Öğretmenlik mesleğiningeliştirilmesi alanında yapılan bu araştırmalar, mesleğin gereğince yürütülebilmesive okullardaki eğitim kalitesinin yükseltilebilmesi için mesleki gelişimin birzorunluluk olduğunu göstermektedir.Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okulu öğretmenlerinin meslekigelişimlerinde okul yöneticilerinin katkılarını belirlemek ve bu kapsamda önerilerdebulunmaktır.Araştırmada yönetim, yönetim süreçleri ve yönetici ile ilgili kavramlardanbahsedilmiş, bu kapsamda okul yönetimi, okul yöneticileri ve öğretmenlere ilişkinkavram ve kuramlar açıklanarak özelliklerine yer verilmiştir. Ardından öğretmenyeterliklerine ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ilişkin bilgiler verilmiş ve okulyöneticilerinin öğretmenlerin mesleki gelişimleri üzerine etkisi ve hangi alanlarda,nasıl olumlu katkılarda bulunabilecekleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.Araştırma nicel olarak tasarlanmış olup, ilişkisel tarama modeli kullanılarakçalışma yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Anadolu Yakası'ndayer alan ilköğretim okullarında görev yapmakta olan ve araştırmaya tesadüfi olarakkatılan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu çalışma ile İstanbul'un AnadoluYakası'ndaki çeşitli ilçelerde yer alan 20 farklı ilköğretim okulunda görev yapantoplam 369 öğretmene ulaşılmıştır.Araştırma verilerinin toplanmasında, öncelikle yurt içi ve yurt dışı yayınlardaliteratür taraması yapılarak anket taslağı hazırlanmış sonrasında konu alanındauzman görüşleri alındıktan sonra geliştirilen ``Öğretmenlerin Mesleki GelişimindeOkul Yöneticilerinin Katkıları Anketi? örneklemi oluşturan katılımcılarauygulanarak, anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır.Araştırmada geliştirilen anket aracılığı ile elde edilen verilerin istatistiksel olarakanalizi SPSS Windows?istatistik 15 paket programı ile yapılmıştır.Verilerin analizinde; öncelikle tüm bağımsız değişkenler için, frekans,yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ortaya konmuştur. ``ÖğretmenlerinMesleki Gelişiminde, Okul Yöneticilerinin Katkıları Anketi?nde yer alan sorular ileilgili öğretmen görüşlerinin aralarında anlamlı fark olup olmaması ile t testi ve tekyönlü varyans analizi uygulaması yapılmış, sonrasında elde edilen farklılığınkaynağını belirlemek amacıyla tamamlayıcı analizlerden biri olan ?Scheffe Testi?kullanılmıştır.İlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki gelişiminde okul yöneticilerininkatkıları ile ilgili bulgulara rastlanmıştır.Araştırma bulguları incelendiğinde; okul yöneticilerinin öğretmenlerinmesleki gelişimlerini sağlayacak etkinlikleri her zaman göz önündebulundurmalarının gerekli olduğu görülmektedir. İlköğretim okulu yöneticilerininöğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkılarının özel okullarda daha sağlıklıyürüdüğü görülmektedir.Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The influence of teachers, tracking the innovations, having vision and with selfdevelopment is obvious for better educational services as well as the effective schoolmanagement. Regarding the importance of profession of teaching on development of state,many societies make regulations hereupon. Studies show that professional development is anecessity for the proper execution of the teaching service and a higher level of educationalquality.The purpose of this research is defining the contributions of management of schoolon professional development of primary school teachers and making suggestions on thiscomprehension.In this research, the concepts of management processes and manager are held and thenotion of school management, managers and teachers and their features have been explained.Next, the information about capabilities of teachers and their professional developments andto what extent and knowhow the managers positively contribute to the development ofteachers is conveyed.The study was designed in the form of a quantitative study, and during the study thedescriptive method was used. The scope of the study consists of the teachers, joinedcoincidentally, and recruited in the primary schools located in the provincial center ofİstanbul. By using this method it has reached 369 teachers who work at 20 primary schools indifferent districts in the provincial center of İstanbul.Through the process of collecting data for the research, first literature from thenational and international publications was screened for the survey draft, then the survey ?Thequestionnaire for contributions of managers to the professional development of teachers?,improved with the consulting of the experts, was applied on the participants constituting thesampling pool and after that the data of survey was transferred to the digital media. Thestatistical analysis of data is conducted with a software pack of SPSS Windows-Statistics 15.In the phase of data analysis, first the values of frequency, percentage, average andstandard deviation was determined, then for detecting whether a meaningful statisticaldifference between the answers of the participants of ?The questionnaire for contributions ofmanagers to the professional development of teachers?, t-test and one-sided variance analysiswas conducted. Finally, to determine the source of statistical difference, one of acomplementary analysis, ?Scheffe Test?, was applied.There are findings about the contributions of school managers for professionaldevelopment of primary school teachers.As the result of the analysis of the findings, the activities held by managers forcontribution of professional development of teachers should be regarded and also foundedthat the contribution from managers to teachers is better in private schools.Suggestions were made according to the findings which were obtained in this research.