Özel okul öncesi eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin oyun seçimi hakkındaki görüşleri
The views of the principals and the teachers working at private pre-school education on the choice of games
  1. Tez No: 279168
  2. Yazar: ZEYNEP İLKAY İNAN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin çocuk için temel bir ihtiyaç olan oyun seçimleri hakkındaki görüşlerini öğrenme amacını taşımaktadır.Araştırmanın evrenini 2009- 2010 eğitim ? öğretim yılında İstanbul ilindeki özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ilindeki özel okul öncesi kurumlarında çalışan 109 öğretmen ve 18 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlere anket uygulatılmıştır.Araştırmadan çıkan en önemli bulgular şu şekildedir:- Özel okul öncesi öğretmen ve yöneticileri oyunun çocuk gelişimi üzerindeki etkilerine yönelik olarak görüş birliği içerisindedirler.-Yönetici ve öğretmenler oyunun çocuk gelişimine olan katkının farkında olup, oyunların planlanırken çocukların gelişim özelliklerine göre hazırlanması görüşünde birleşmişlerdir.- Öğretmen ve yöneticilerin bu görüşleri eğitim düzeyine göre de ciddi anlamda bir değişim göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper is conducted to investigate the views of the principals and the teachers working at private pre-school education on the choice of the game, a fundamental need for the child.Research population includes the administrators and the instructors working at private pre-school education in Istanbul in the academic year of 2009 ? 2010. Research sampling is composed of 109 instructors and 18 administrators working at pre-school institutions in Istanbul. A questionnaire has been distributed to the administrators and the instructors participating to this study.The major conclusions of this study are as follows:-Pre-school instructors and administrators have reached a consensus on the effects of games on child development.-Aware of the contribution of the games to child development, the instructors and the administrators came to the conclusion that when planning games, children?s developmental characteristics should be taken into consideration.-This view of the administrators and the instructors does not vary majorly depending on their education level.