Okul öncesi yöneticilerinin kullandıkları yönetsel güç kaynaklarına ilişkin öğretmen algıları ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between administrative power sources that preschool administrators use and teacher motivation
- Tez No: 279171
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sarıyer ilçesindeki, 30 özel anaokulunda görev yapmakta olan 276 öğretmen ve 21 resmi okulda görev yapmakta olan 50 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenin tamamı örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik özelliklerini araştırmak üzere bir Kişisel Bilgiler bölümü, öğretmenlerin motivasyon düzeylerini araştırmak üzere 24 maddelik Öğretmenler Motivasyon Ölçeği ve öğretmenlerin yöneticilerinin yönetsel güç türlerini kullanım düzeylerine ilişkin algılarını araştırmak üzere 30 maddelik Güç Türleri Ölçeği kullanılmıştır. Motivasyon ölçeği araştırmacı tarafından uyarlanmıştır. Uyarlanan ölçeğin geçerlik güvenirlik uygulaması 276 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Yönetsel Güç ölçeği Engin ASLANARGUN tarafından geliştirilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Araştırmaya katılan öğretmenlerin, yaptıkları işin yapılmaya değer olduğunu düşündükleri ancak görev yaptıkları kurumdan emekli olmaya yönelik bazı tereddütleri olduğu, İçsel Motivasyon düzeylerinin, Dışsal Motivasyon düzeyinden daha yüksek olduğu, yöneticilerinin yönetsel güç türlerinden, ödül gücünü, karşılıklı gücü, uzmanlık gücünü, bilgi gücünü, bağımlılık gücünü ve karizmatik gücü kullanmalarındaki bir artışın, öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyonlarında da bir artışa neden olduğu, öğretmenlerin dışsal motivasyon düzeyleri ile en güçlü ilişkinin yöneticilerin karşılıklı gücü kullanmaları arasında, en zayıf ilişkinin ise ödül gücü kullanmaları arasında olduğu, kadın öğretmenlerin, içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinin erkek öğretmenlerden daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conduced in 2009-2010 academic year, teachers working in public and private schools in Sarıyer district. Populations of the study are 276 teachers working in 30 private schools and 50 teachers working in 21 public schools in Sarıyer district. Whole population sampled. A scale comprise of three parts used as a data connection tool in the study. In order to study demographic characteristics of samples a Personal Information Section, to study the motivation of teachers a Teacher Motivation Scale consisting 24 articles and to study the teachers perception of their manager?s use of administrative power, a Power Types Scale consisting 30 articles were used. The motivation scale was administered by the researcher. The reliability and validity studies of the adapted scale were done with 276 teachers. The `Administrative Power?scale was developed by Engin ASLANARGUN.The findings of the study can be summarized as the following; The participant teachers reported that they thought their job was worthwhile but they had some concerns about retiring from the institutions they work at. The levels of instinct motivation of the teachers were found to be higher than the levels of extrinsic motivation. The increase in the levels of resulted in the increase in the levels of instinct and extrinsic motivation. The strongest association of the levels of teachers? extrinsic motivation was found with the managements? use of reciprocal power whereas the weakest association was found with their use of reward power.The level of instinct and extrinsic motivation of the female teachers were found to be higher than the male teachers.