İlköğretim birinci basamağında eğitimin kalitesini etkileyen öğelerin değerlendirilmesi (Adana ili Yüreğir ilçesi örneği)
Evaluation of the elements that affect the quality of education at the first stage of primary education
  1. Tez No: 113372
  2. Yazar: HÜLYA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLANUR ATAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çağdaş dünyaya daha iyi uyum sağlayabilmek için toplumlar eğitim sistemlerinde reformlar yapmaktadırlar. Ülkemiz de zorunlu ilköğretim süresini arttırarak uzun zamandır olması beklenen bir reformu gerçekleştirmiştir. Ancak, eğitimin tüm basamaklarında olduğu gibi ilköğretimde de bir çok sorunlar gözlenmektedir ve bu sorunların kaliteli bir eğitimin sağlanmasında engel teşkil ettiği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı ilköğretimin birinci basamağında kalitenin yükseltilmesi esas olmak üzere sorunları saptayabilmektir. Bu amaçla ders programlarının içeriğinin öğrencinin seviyesine ve öğrencinin sosyal gelişimine uygunluğu; ikili öğretim, yerel yönetimlerin desteği, yetki devri, nüfus artış hızı, zorunlu eğitim süresi gibi yönetim politikaları; ders araç gereçleri ve yeni teknolojilerin kullanımı; okul yöneticileri, öğretmenleri ve denetçilerinin genel ve mesleki özellikleri; Öğrencilere ve velilere yönelik çalışmalar; kaynakların arttırılması ve eldeki kaynakların etkili kullanımı konularının eğitimin kalitesini yükseltmeye ne derece uygun olduğu araştırılmıştır. Araştırma genel tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Adana İli sınırları içinde bulunan Yüreğir İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve öğrenci velileri oluşturmuştur. Yüreğir İlçesinde 49 ilköğretim okulu mevcuttur ve okul yöneticilerinin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Öğretmen ve veli seçiminde ise sayıların çok olması nedeni ile örneklem seçimine gidilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 15 ilköğretim okulu seçilmiş ve bu okullardaki sınıf öğretmenlerinin tamamı olan 212 sınıf öğretmenine ve öğretmen sayısı kadar da veliye anket uygulanmıştır. Eğitim durumları nedeni ile bir grup veli araştırmaya alınmıştır. Bu nedenle velilerin evreni temsil ettiği söylenemez. Yönetici anketlerinin tamamı, sınıf öğretmeni anketlerinin 160'ı, veli anketlerinin ise 191 'i geri dönmüştür. Bu durumda örneklemi oluşturan toplam denek sayısı 400'dür. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket, ilgili literatürün taranması ve uzmanların önerileri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.Araştırmaya katılan tüm deneklere aynı anket uygulanmıştır. Kişisel bilgilerin yer aldığı birinci bölümde 3, ilköğretimde kaliteyi etkileyen öğelerin araştırıldığı ikinci bölümde ise biri açık uçlu olmak üzere toplam 34 soru yer almıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde frekans ve yüzdeler alınmış ve bulgular yüzdelere göre yorumlanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesi sonunda elde edilen ve katılımın yüksek olduğu bulgulardan birkaçı şunlardır: Araştırmaya katılanların %83'ü eğitim politikalarının yöneticiye göre değişmesinin eğitimin kalitesini çok olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcıların %90'ı nüfus artış hızının düşürülmesi, %82'si Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan kalite çalışmalarına velilerin katılması, % 80'i öğretmenlerin kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri, %78'i velilerin ve halkın eğitime daha fazla katkıda bulunmaları için özendirilmeleri gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir. Deneklerin %42'si değişik adlarla eğitime katkı payı olarak alınan paraların eğitim için yeterince kullanılmadığını düşünmektedirler. Elde edilen bulguların sonunda getirilen önerilerden bir kaçı şunlardır: Yönetici değişikliklerinin eğitim politikalarını etkilemesi ve bu politikaların gerekçesiz değiştirilmesi önlenmelidir. Halkın eğitime katkıda bulunmasını özendirmek için eğitime katkı payı adı altında halktan toplanan paranın tamamının eğitim için kullanılmasını sağlayıcı önlemler alınmalıdır. Öğretmenlerin belirli aralarla sınava alınarak başarılarının ölçülmesini sağlayıcı yasal önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Societies have been making reforms in their educational systems in order to adapt themselves to the modern world. In Turkey a reform on increase of compulsory primary education period that has been expected for a long time has been established. However, as in all stages of education, many problems were observed at the stage of primary education as well and these problems are considered to be a difficulty in achieving the quality of education. This study mainly aims at determining the problems in order to provide an improvement in quality at the first stage of primary education. In this study; appropriateness of the content of syllabuses to students' levels and social progress; the adrninistrative policies such as double-session teaching, the support of local administrations, authority transfer, the increasing rate of population growth, compulsory education period; the use of classroom materials and new technology; the general and professional qualifications of administrators, teachers and supervisors; the activities related to students and parents, increasing of financial and human sources and the effective use of existing sources were searched whether the factors mentioned above were appropriate to improvement in quality of education or not. This is a descriptive study done within the technique of general survey model. The administrators and regular teachers working in state schools and parents of those schools in Yüreğir, Adana were the population of the study. There are 49 primary schools in Yüreğir and all administrators participated in the study. Since the number of teachers and parents were high, it was chosen a sample. Fifteen primary schools were chosen randomly and questionnaire was given to 212 regular teachers working in those 15 schools and the parents equal to the number of teachers. A group of parents have been included in the research due to their educational status. Thus it cannot be climed that the parents represent the whole population. All administrators, 160 regular teachers and 191 parents answered the questionnaire. Total number of the sample is 400. The questionnaire, used to collect data in this study was developed by the researcher after revising the literature and having suggestions and ideas of the experts.The same questionnaire was given in all subjects. There are 3 personal questions in the first part. In the second part there are 34 questions related to the quality of education one of which is open ended. To analyze the data, frequencies and percentages were found and the commentary on data was done according to the percentages. After analyzing the data collected, some of the findings having high participation are as follows: The majority of participants (83%) express that the changes of educational policies in accordance with the political views of administrators affect the quality of education in a very negative way. A large number of participants (90%) agree that the increasing rate of population growth should be decreased. The majority of the participants (82%) believe that the parents should participate in quality improvement activities organized by Ministry of Education. Most of the participants (80%) think that regular teachers should continue to improve themselves. Nearly half of the participants (42%) think that the money collected from the citizens for education was not used properly for the improvement of education. Most of the participants(78%) have the opinion that citizens should be motivated to support education fiiancially. As a result of the findings obtained from the questionnaires, some of the suggestions are as follows: Educational policies shouldn't be affected in accordance with the policy of the administrators and the changing of these alterations without a cause should be prevented. In order to motivate the citizens to support the education financially, measures should be taken about the money collected in different ways which is going to be used only for the improvement of education. Legal measures should be taken to test regular teachers to find out how they are successful in their fields on spesific dates announced in advance.