Okul öncesi yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan performans değerlendirme sistemleri ile öğretmenlerin motivasyon düzeyleri üzerine ilişkisel bir araştırma
The effects of pre-school prıncıpals perspectıves about performance evaluatıon on motıvatıon levels of teachers
- Tez No: 279172
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi yöneticilerinin performans değerlendirme sistemine ilişkin görüşleri doğrultusunda, okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri alınarak motivasyon düzeylerine etkileri incelenmiştir.Amaç doğrultusunda hazırlanan ölçekler; 2010-2011 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili merkez ve ilçelerinde eğitim öğretim veren resmi ve özel okul öncesi öğretmen ve yöneticilerine uygulanmıştır.Ölçeklerden elde edilen veriler; bilgisayar ortamında SPSS 17. 0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Ölçek sorularının güvenilirliğini belirlenmesinde Cronbach's Alpha katsayısından, araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, motivasyon düzeyleri ve performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğine yönelik algılarının belirlenmesinde minumum, maksimum aritmetik ortalama standart sapma istatistiklerinden, öğretmenlerin motivasyon düzeyleri ve performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğine ilişkin algıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizinden, motivasyon düzeyleri ve performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğine ilişkin algılamalarının demografik özelliklerine göre farklılaşma durumunun incelenmesinde ise; T Testi, Anova ve Tukey testlerinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğine ilişkin algılarından düşük olduğu, öğretmen ve yöneticilerin performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğine ilişkin algılarının rehberlik yapma boyutu dışında benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, based on the opinions of pre ? school principals; the effects on motivation levels of performance evaluation system on pre - school teachers are studied by taking the pre-school teachers opinions.The survey that is made in accordance with the purpose is practiced on both the offical and private schools? pre ? school teachers and principals who work in Zonguldak?s center or its communes in 2009-2010 academic term.The results acquired from the survey are analyzed with the SPSS 17. 0 program in computer environment. Cronbach?s Alpha parameter is used to determine reliability of the questionnaire; statistics of frequency and percentages are used to specify the demographical features of the teachers and principals. Minimum and maximum arithmetic mean and standard deviation are used to indicate the perception of the motivational levels and the applicability of performance evaluation system. Correlation analyze is used to understand the relation between the motivation levels and the perception of applicability of performance evaluation system of the teachers. T-Test, Anova and Tukey tests are used to analyze the differentiation state based on demographic features of the perception of motivation levels and applicability of performance evaluation system.In the end of the study; it is understood that the motivation levels are lower than the perception of applicability of performance evaluation system of the teachers who have participated in the research. And it is clearly seen that perception of applicability of performance evaluation system of the teachers and principals show similarities apart from its guiding dimension.