İlköğretim okullarında velilerin eğitime katılım düzeyleri ve tercih ettikleri katılım türleri
Levels of parent involvement in elementary schools and the most common types of parent involvement preferred by parents
  1. Tez No: 279173
  2. Yazar: CANAN ŞABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, çocukları ilköğretim okullarına devam etmekte olan velilerin eğitime katılım düzeyleri ve tercih ettikleri katılım türlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmanın evrenini İstanbul iline bağlı Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerindeki devlet ve özel ilköğretim okullarında öğrencisi bulunan veliler; örneklemini ise, bu ilçelerdeki 3 özel ve 3 devlet okulunda öğrencisi bulunan 740 veli oluşturmaktadır.Araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracı demografik bilgiler, Veli Katılımı Ölçeği ve veli katılımını engelleyen faktörler olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Veli katılımı ölçeği hazırlanırken Epstein (2001)'ın geliştirdiği altı tip veli katılımı göz önünde bulundurulmuştur. Veli katılımı; ebeveynlik, iletişim kurma, evde öğrenme, gönüllü olma, karar verme ve toplumla işbirliği yapma olarak altı başlık altında incelenmiştir.Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada veri türlerine göre yüzde ve frekans analizleri, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplar t Testi uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen belli başlı sonuçlar şunlardır:Velilerin çocuklarının eğitimine katılım düzeyleri yüksektir ve veliler en çok Ebeveynlik, İletişim Kurma ve Evde Öğrenme katılım türlerini tercih etmektedir. Bunun yanında, velilerin çocuklarının eğitimine katılım düzeyleri çocuklarının devam ettiği okulun türüne göre bir farklılık göstermemektedir. Diğer taraftan; çocuklarının sınıf seviyesi yüksek olan veliler çocuklarının sınıf seviyesi düşük olan velilere göre, üniversite mezunu olan veliler ilköğretim okulu mezunu olan velilere göre, bir çocuğa sahip olan veliler birden fazla çocuğa sahip olan velilere göre, genç yaştaki veliler orta yaştaki velilere göre, anneler babalara göre çocuklarının eğitimine daha fazla katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the levels of parent involvement in schooling and the most common types of parent involvement preferred by parents.Population of the research consists of the parents whose children attend private and state primary schools in Kadıköy, Üsküdar and Ümraniye in İstanbul. The sample of the research consists of 740 parents whose children attend 3 private and 3 state schools in the provinces named above.Data was gathered by Parent Involvement Scale which was developed by the researcher.The data gathered was analyzed by using SPSS. According to the features of the data frequency and percentage distributions, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples t test was applied.Here are some fundamental results of the research:Parents? involvement level in their children?s education is high. Parents commonly prefer Parenting, Communicating and Learning at Home to other types of parent involvement. Also, level of parent involvement decreases as the grade of the children increases. Parents who graduated from university have a higher level of parent involvement than parents who graduated from primary school. Parents who have one child have a higher level of parent involvement than parents who have more than one child. Young parents have a higher level of parent involvement than middle-aged parents. Mothers have a higher level of parent involvement than fathers.