İlköğretim okullarında finansman ile ilgili okul müdürlerinin görüşleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on principals' opinions about financial resources in primary schools
- Tez No: 279177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, ülkemizde eğitim ve öğretim için devlet bütçesinden ayrılan payın yetersiz kalması nedeniyle, özellikle zorunlu olmasından dolayı, ilköğretim okullarında öğrenimin sağlıklı, etkili ve verimli olarak sürdürülebilmesi için gereken ihtiyaçların sağlanmasında yöneticilerin bütçe dışı kaynak temin etme gereği duymalarından dolayı yaşanan zorlukları irdelemek, finansman sorununu çözmek için yapılabilecekleri öneri olarak sunmak üzere hazırlanmıştır.Araştırmada, okul müdürlerinin finansman ile ilgili yaşadıklarını, görüş ve düşüncelerini sınırlama olmadan serbestçe açıklamalarına fırsat vermek, ideal finansman sistemi için önerilerini almak üzere, nitel araştırma modellerinden olgubilim çalışması uygulanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle, devlet ilköğretim okullarında en az beş yıl fiilen yönetici olan, farklı sosyoekonomik düzeyde bulunan yerlerde görev yapan müdürlerden çalışma grubu oluşturulmuştur, veri toplama aracı olarak görüşme formu kullanılmıştır.Yüz yüze yapılacak görüşme süreci başlangıcında, görüşülen kişiye çalışmanın amacı, içeriği ile tahmini görüşme süresi konularında bilgi verilerek, kayıt cihazı kullanımı için izin istenerek ve gizlilik konusunda kodlama kullanılacağı ile ilgili güvence verilerek, soruların içten ve samimi olarak cevaplanması sağlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, betimsel analiz uygulanmış, kodlar ve temalar düzenlenmiş, bulguların tanımlanıp, yorumlanmasıyla raporlaştırma işlemi gerçekleştirilmiştir.Sonuçta, görüşme yapılan 10 okul müdürünün tamamının okulun ihtiyaçlarını bütçe dışı kaynaklardan sağladığı, temizlik elemanı yetersizliği nedeniyle personel çalıştırma gereksinimi duyduğu, bağış sağlamak için velilerle görüşme yaptığı, yerel yönetimlerden farklı biçimlerde destek aldığı bulunmuştur. Sosyoekonomik düzey farkına göre çeşitli etkinlikler yapmak, sponsor bulmak, kantin kiraya vermek suretiyle okula gelir temin etmek durumunda kaldıkları anlaşılmıştır. Müdürlerden 9' unun içinde bulundukları finansman sistemini eleştirdiği, eğitim ve öğretime zaman ayrılamadığından şikâyetle, devlet tarafından ödenek ayrılmak ya da velilerden maddi durumu kötü olanlar hariç olmak üzere zorunlu katkı almak yoluyla sorunun çözülmesini istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to make suggestions which can be done to examine the experienced difficulties as the administrators require to provide extra budgetary resource in meeting requirements necessary to keep the education in primary schools effective, reliable and efficient especially as it is compulsory and to solve financing problem as the share allocated from government budget for education and training in our country remains incapable.Phenomenologic method in qualitative research models is applied in the study in order to give chance to school directors to freely explain their experiences, ideas and views regarding financing and to take their offers for ideal financing system. Study group was constituted from directors, who actively worked as an executive in public primary schools for five years at least, and served in regions with different socioeconomic levels, via criterion sampling method among purposeful sampling methods; and as interview form was used as data collection tool.It was provided that the questions were sincerely ingenuously replied by informing the interviewed persons about the aim and content of the study and estimated interview time at the beginning of the face to face interview and by asking for permission to use recorder and stipulating that coding will be used for confidentiality. Content analysis was applied in analyzing the descriptive, codes and themes were arranged, reporting process was performed by defining and interpreting the findings.In conclusion it is found that all of the interviewed 10 school directors meet the requirements of the schools by extra budgetary resources, require employing personnel due to inadequacy in cleaning personnel, meet with parents in order to collect donations, and get support from local administrations in different ways. It is understood that they have to provide income via the methods such as organizing various activities according to different socio-economic levels, finding sponsor, hiring out canteens. It is seen that 9 of the directors criticize the financing system they are included, complain that time isn?t spared for education and training and demand the problems be solved by allocating fund by state or by getting compulsory contribution from parents excluding the ones in economical distress.